| anonim_4396 a întrebat:

Pana acum am doar 5 note in carnet ca nu prea l-am dat(a fost un moment in care nu il gasisem) si diriginta a spus ca vineri sa aducem carnetul... l-am gasit numai ca este putin indoit si trebuie sa-i pun coperta. Aveam una anul trecut care era foarte rezistenta si buna. Dar nu mai stiu unde am pus-o...De unde se mai pot cumparata coperte de carnet(dar nu din alea subtiri si transparente)? Credeti ca doamna o sa ma certe din cauza notelor din carnet?(sunt destul de putine, unii chiar au o pagina plina cu note) Sunt foarte stresata mai ales ca am dat teza la mate si imi este frica sa nu iau nota mica, cum am luat la unltimul test(5). Si sunt doar in clasa a V-a, daca de-acum de abia mai rezist si cu temele, cu invatatul, ce o sa fac in clasele mai mari? Chiar imi vine sa plang cand ma gandesc la ce va fi astazi la ora de mate.Tot timpul parca ma rog sa nu ma scoata pe mine la tabla(iesim pe rand), iar eu sunt pe ultimul rand la jumatate.Si cand ma scoate am niste emotii.Nici macar nu mai dorm bine noaptea, ca stau seara sa fac temele si sa invat si normal ca dupa aia sunt foarte obosita.
Chiar nu inteleg cum fac ceilalati sa ia numai 10 si eu nu pot.Am inceput sa invat, dar parca nu vad nici un rezultat.
Voi cum va descurcati si in ce cls sunteti?

3 răspunsuri:
| crazyblue a răspuns:

Las-o mai moale: daca nu gasesti coperta la carnet poti improviza una din carton.cu privire la note trebuie sa te linistesti nu trebuie sa ai zece pe linie, poate doar atat poti (daca simti ca poti mai mult -atunci trebuie sa faci ceva, ia-ti meditator) eu sunt in clasa a 8-a. in primi doi ani aveam cele mai bune note, deoarece mama ma asculta la toate materiile si se asigura ca nu plec fara tema invatata. Eram considerata o tocilara. In clasa a saptea m-am saturat, i-am spus mamei ca prieteni adevarati, situatiile de socializare sunt mai importante in viata si ma inteles.

| crazyblue a răspuns:

Scuze nu stiu pe ce am apasat de s-a trimis. in fine acum o duc bine deoarece in clasele mai mici invatam foarte bine profii ma cred copil cuminte asa ca treage acum cat poti, fa-ti o reputatie aopi las-o mai moale

| klaws007 a răspuns:

Eu cand eram la scoala, la ora de mate stateam la geam, beam cafea si fumam. Pot sa spun ca regret ca nu am invatat pentru ca acum chiar imi pare rau. ideea este ca nu ar trebui sa incepi de acum ca sa nu mai inveti, asta daca nu cumva vrei sa fii ultima proasta si sa ajungi femeie de servici sau maturatoare pe strada, eu am avut noroc ca m`a pus cineva intr-o functie destul de buna, dar nu toti au acest noroc