| ANAx300 a întrebat:

Cum se numeste cartea cu care Herta Muller a castigat premiul Nobel pentru literatura in 2009 si in ce an a fost publicata?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Premiul Nobel nu se acorda pentru o anumita carte ci se acorda unui scriitor pentru intreaga opera. Sigur ca uneori sunt citate titlurile unor opere ale respectivului scriitor, in motivarea acordarii premiului.
Juriul Academiei din Stockholm
şi-a motivat decizia de a-i acorda premiul lui Herta Muller prin „densitatea poeziei şi sinceritatea prozei în care a descris plastic universul dezmoşteniţilor."