| anonim_4396 a întrebat:

HERTA MILLER a castigat premiul Nobel pentru literatura! Nu e... minunat? Desi...

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Am auzit acum o ora la Kiss Fm Berlin. Ma asteptam la decizia asta. Si cum tot suntem o tara de nostalgici comunisti, sa ii multumim lui Ceausescu ca i-a oferit conditiile si inspiratia pentru lucrarile care i-au adus premiul Nobel.

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pacat ca este stabilita in Germania. Daca locuia in Romania era si mai minunat. Felicitari. Avem cu ce sa ne mandrim.

| clawss a răspuns:

Cu parere de rau cred ca daca ramanea in Romania nu mai castiga niciun premiu!

| hashe86 a răspuns:

Recunosc ca nu auzisem de domnia sa pana zilele acestea cand era cotata mare favorita la acest premiu. dar cu siguranta voi incerca sa o citesc. desi e cetatean german ar trebui sa ne mandrim cu originea romana a doamnei.

| angella1972 a răspuns:

Draga Dmonika, spre rusinea mea nu stiu cine este HERTA MILLER.imi spui tu cate ceva? te rooooooooooog...

| angella1972 a răspuns:

Asadar e romanca stabilita in germania. dar dati-mi un titlu de lucrare, ceva sa ma pun si eu la curent

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit si eu in presa italiana despre eahappy... Din cate am inteles, a fost persecutata de ceausescu?

| ducu a răspuns:

Mi-a placut mult cartea ei Leaganul respiratiei (apropo am gasit-o la o oferta f buna aici http://ofertecarti.com/reduceri/leaganul-respiratiei-herta-muller/) cred ca a meritat din plin sa castige.

Ps: e Herta Muller nu Miller.