| onuticuta200312 a întrebat:

Dati-mi exemplu de niste carti care dupa parerea voastra v-au imbogatit cel mai mult vocabularul!

Răspuns Câştigător
| Northwind a răspuns:

Oh, păi îți recomand să citești de Gillian Flynn: Locuri întunecate, Fata dispărută și Obiecte ascuțite. Și de la Agatha Christie. Îți recomand acestea deoarece au un conținut care nu te plictisește și te ține în suspans, plus că-ți dezvoltă vocabularul. Cu toate acestea, susțin că toate cărțile, indiferent de ce-ai citi, îți dezvoltă vocabularul. De aici depinde de preferințele tale.

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Orice carte citita iti dezvolta vocabularul happy

| corolav a răspuns:

Vezi răspunsurile utilizatorului „corolav".
Dacă e vorba de limba română sînt recomandabili: Mihail Sadoveanu, Liviu Rebreanu, Theodor Mazilu, Eugen Barbu, Rodica Ojog Brașoveanu, Tudor Mușatescu, Nichita Stănescu, I.L.Caragiale, Ioan Dan, George Coșbuc, Ioan Slavici, Vasile Alecsandri, Mihail Sebastian, Tudor Arghezi.

| gemeni6226 a răspuns:

Toate romanele lui Sadoveanu si poeziile lui Marin Sorescu, Ion Barbu si Bacovia.

| Emilaino a răspuns:

Cand ma vei intalni de rebbeca stead se gaseste la Arthur este vorba de o fetita de 12 ani care i-a trimis cineva o scrisoare si daca nu ii tramite alta scrisoare la e-mail se va intampla ceva (nu este horor e mai mult hazliu)