| Ghgfrygf6yy a întrebat:

De ce ar trebui sa citesc carte "Cititorul din pestera" sau faceti-i o reclama...

5 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

O sa-ti spun ce mi-a spus mie un profesor acum vreo 15 de ani. "Pana la varsta de 30 de ani nu ai voie sa spui daca o carte e buna sau proasta si ar trebui sa citesti tot ce-ti pica in mana." Ca sa-ti faci o baza solida ai nevoie sa citesti cat mai mult ca sa poti diferentia cu adevarat o carte buna de una rea. Spor la citit.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru VoidEternal):

Asta e o prostie, trebuie sa ai gandire critica adecvata de cat mai devreme! Ce vrea sa spuna profesorul ala, ca pana la 30 de ani e bine sa citesti subliteratura de genul "Aventurile unei neveste cuminti" sau "Calatoriile lui Gulliver"?

| VoidEternal a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Ce vrea sa spuna profesorul ala e ca pentru a aprecia ceva de calitate trebuie sa ai ceea ce englezii numesc "a frame of reference". Daca nu citesti si cateva carti proaste cum vei stii cat de bune sunt cele bune?
Un antrenament riguros al gandirii critice implica un studiu cat mai amplu al obiectului criticii iar asta se traduce in cazul de fata in a citi orice pana cand gandirea iti este suficient de matura si ai acel frame of refrence astfel ca pe viitor sa poti distinge graul de neghina ca sa zic asa.

Ca cineva care lucreaza in domeniul cartilor de 12 ani crede-ma cand iti spun ca avem nevoie de toate tipurile de literatura. Si Aventurile unei neveste cuminti, si Critica ratiunii pure.

Crezi ca o editura in Romania poate sa supravietuiasca distribuind doar literatura pentru elite? Are nevoie si de literatura pentru mase care sa vanda volume. Nu stiu daca esti la curent cu fenomenul Irina Binder, care a scazut din intensitate acum, dar care acum 3-4 ani, a explodat. La aparitia volumului 2 al seriei Fluturi, am vandut in 24 de ore 10.000 de exemplare. Crezi tu ca in Romania, Plesu, Liiceanu, Cartarescu, sau oricare autor contemporan (sau nu) vinde atata intr-un an? Iti zic eu concret ca nu.
Poate cei, (sau mai degraba cele), pentru care prima carte citita dupa terminarea scolii a fost "Fluturi" au continuat apoi sa citeasca si pana la urma au trecut de literatura maselor si au ajuns la ceva de calitate.

Concluzia: Aceeasi de mai sus. Citeste orice, oricat. Nu o sa-ti dauneze.

| danbnz a răspuns:

Nu mai citi nimic ca te prostesti.

Răspuns utilizator avertizat