| AvalohAlyn a întrebat:

De ce o carte este 100 de lei si alta 10-20 de lei?
Un exemplu ar fi:Cararea Imparatiei scrisa de Parintele Arsenie Boca care este la pretul de 100 de lei..De ce e asa scumpa dar mai ales in general de ce sunt unele carti asa scumpe? Fata de altele?
Eu am luat o carte foarte groasa (tot duhovniceasca) la pretul de 10 lei si e destul de buna si folositoare,nu e de slaba calitate ca sa zic ca asta e motivul.
Si nu ma refer numai la cele religioase ci si la altele de alt gen, Viata ca o teapa de Alan Cohen(motivationala) e doar 8 lei acum si la fel e destul de ok si exista carti motivationale mult mai scumpe.

Care e secretul, motivul pentru care unele carti sunt foarte ieftine si altele foarte scumpe ca nu intotdeauna o carte ieftina e foarte slaba..nu asta e motivul adevarat.

Care e oare? Stie cineva?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu e important numai continutul, ci si impactul pe care il are un produs asupra publicului. Daca o carte e cautata, e ceruta pe piata, din motive economice si de imbogatire, unii sunt tentati sa mareasca preturile. Cele care nu au cautare, fie sunt foarte ieftine, fie se dau ca premiu de concurs, doar-doar le citeste cineva. Se speculeaza notorietatea autorului, popularitatea cartilor anterioare (daca sunt mai multe serii). Nu tot ce e scump trebuie sa si placa. O carte ieftina nu e o carte proasta. Pur si simplu nu are cautare si, pentru a se vinde, pretul este scazut la o valoare decenta. Cand vrei o carte cu pret decent, nu te prea uiti la bani, dar daca iti doresti o carte si costa 180 de lei, stai si te gandesti de 2-3 ori, inainte s-o cumperi, daca intr-adevar merita efortul financiar. happy

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Simplu : daca a iesit nu demult si se cumpara = e scump! Cu trecerea anilor nu se mai cumpara asa = scade pretul!
Asa se intampla cu orice nu numai cu carti... De ex. filme, muzica, jocuri video etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de editura, numarul de pagini, publicul tinta si valoarea autorului.