| AvalohAlyn a întrebat:

Despre ce este vorba in cartea Cararea Imparatiei de Parintele Arsenie Boca?

Răspuns Câştigător
| Iliotropion a răspuns:

Este o carte in care s-au cuprins notitele parintelui facute de-a lungul timpului, manuscrisele au fost predate familiei unui preot dar cu mentiunea sa nu fie publicate.
Pildele sunt adnotate cu versete, trimiteri la Sfintii Parinti, la tratate de medicina sau de mistica ale lui Nichifor Crainic din anii aceia din care parinntele extrage anumite cugetari.
Impartirea e facuta pe capitole imi amintesc de cap. Regi in care se trag invataturi cu privire la Saul, David, Solomon.
Un capitol interesant este cel legat de genetica se citeaza studiul unui calugar care a descoperit determinismul combinand soiuri de mazare. Si se analizeaza modul in care se transmit genele recesive intr-o familie.
Cartea tiparita are si poze cu schemele de genetica, note de subsol la opere valoroase din epoca si o dezmintire cu privire la Sundar Singh cu o poza a unei notite a parintelui in care denunta scrieri ce par ale lui Singh.
Mai este si un capitol cu privire la razboiul nevazut in care este descris cum actioneaza incercarile si alte cap.
Varianta pdf, nu cred ca are toate postfata si alte clarificari si marturii despre parintele de la oameni ai Bisericii.

| AvalohAlyn explică (pentru Iliotropion):

Si imi poti spune, de ce este atat de scumpa in librarii? la cartea tiparita ma refer...e cam 105-110 lei.happy
E destul de scumpa fata de alte carti duhovnicesti, religioase..de ce?sad
Eu am varianta electronica doar.

| Iliotropion a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Chiar nu stiu, in varianta publicata prin anii 90 de cel mai apropiat ucenic, maica Zamfira (Julieta Constantinescu), pentru a dezminti anumite exagerari si acuzatii care circulau si atunci cu privire la personalitatea parintelui, probabil erau mai ieftine.
Cartile cartonate sunt mai scumpe, nu te descuraja, trebuie sa fie cartea la o biblioteca ori de teologie, ori judeteana.
Nici eu nu-mi pot permite sa o cumpar si am citit-o demult, poate o au oameni din biserica in care mergi si ti-o imprumuta sau parintele duhovnic.