| lylo a întrebat:

Cand a murit parintele Arsenie Boca? Funda :X:X

Răspuns Câştigător
| Bya132 a răspuns:

În anul revoluției... pe 28 noiembrie 1989.
S-a născut pe 29 septembrie 1910.
Mai multe detalii? Citește pe Wikipedia. Uite aici linkul:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Arsenie_Boca

Baftă!

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

28 noiembrie 1989!
dar iti lua exact...3 secunde pe google!
m-am si cronometrat!

| LaRySuKa_3744 a răspuns:

Daca veti intreba vreodata un taran din satele cuprinse intre Brasov, Fagaras si Sibiu daca a auzit de parintele ARSENIE BOCA, fata lui se va lumina ca o zi de duminica. Te va prinde de mana, te va duce in casa, aratandu-ti-l pe perete, printre icoane. In satele din Muntii Fagarasului, parintele Arsenie e un sfant. La zece ani de la trecerea lui intre drepti, magia fortei sale duhovnicesti e mai puternica astazi ca niciodata, pilda vietii sale - un indreptar. Oamenii au nevoie de Dumnezeu. Martir al Bisericii Ortodoxe, suferinta parintelui Arsenie Boca e rascumparata deplin de iubirea profunda a celor care l-au cunoscut. Sunt mii! De la ei incepe legenda

| lollipop_4094 a răspuns:

în ziua de 4 decembrie 1989

| BlackSeaTales a răspuns:

Ai aici mai multe informatii utile despre Parintele Arsenie Boca si minunile savarsite de el: http://www.black-sea.travel/......arta-alba/