| mODIN a întrebat:

De Ion, Morometii, Ultima Noapte etc. stim cu totii, dar ce alte romane din istoria literaturii noastre credeti ca ar merita mai multa atentie?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Patul lui Procust de Camil Petrescu mi-a placut mult, in trecut
Camil Petrescu un scriior de mare anvergura!

| siriusblack98 a răspuns:

Nu neaparat ca ar merita mai multa atentie dar ai putea sa incerci padurea spanzuratilor si enigma otiliei daca nu le ai citit pana acum si ai ceva timp liber de cheltuit. Legat de Morometii daca tot ai adus in discutie ( o simpla parere personala ) prima partea a fost cu adevarat gold dar a doua nici pe sfert. Efectiv mi-a parut rau la momentul respectiv ca am cumparat partea a doua a romanului.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu unul in afara de cele stiute de noi, in tara noastra nu cunosc. Nici nu m-am omorat in perioada liceului sa citesc pentru ca eram obligat sa o fac. Dar de cand am terminat liceul, am inceput sa citesc din curiozitate si apoi din placere. Si acele carti au fost din afara tarii noastre. Nu am auzit si nu am vazut o recomandare de opere romanesti in afara de cele stiute deja. Pur si simplu nu s-a promovat nici o forma de cultura la noi. Mai la indemana ai maneaua, jocurile de noroc, "baieteala", cocalareala, si alte trenduri stupide care ne mananca timpul degeaba. Chiar nu imi place sa fiu hater de genul, dar sincer, eu asta vad ca ai la indemana in ziua de azi. Nu ai sa vezi niciodata in topurile de pe YT si alte retele, autori romani, sau activitati culturale. In primele locuri vezi gangsteri, manele si restul care umplu topul, alte piese noi sau cativa Youtube-ri care au facut ceva viral.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Bine sa fim seriosi la noi nici nu sunt multe romane diferite, de asta nici nu prea sunt stiute de multi.95% din povestea romanelor se aseamana, mereu totul se invarte povestea in jurul unor tarani, care ori se casatoreau din interes, ori o lua pe miriste din cauza banilor si o sfarseau aiurea.Adica aproape toate romanele sunt la fel,toate se concentreaza pe tarani,pentru ca na cam toate sunt facute prin perioada aia in care taranismul era la putere in tara.Pot chiar sa fac o paralela cu ziua de azi in care TOATE FILMELE romanesti sunt bazate doar pe comedii de ****,iar serialele cam toate sunt ca alea turcesti numai miorlaieli despre dragoste,nu vezi un serial psihologic,sau un film horror, numai chestii basic, asa si cu romanele astea, de asta nici copii nu se omoara cu cititu, ca iti zic eu, eu pe primele 4 clase eram obsedat de citit, dar a inceput sa-mi dispara placerea cand am vazut ca deja imi dau seama ce se intampla la final cu 5-6 pagini dinainte,la unele imi dadeam seama dupa juma de carte cum se sfarseste ca era previzibil,apoi m-a luat placerea cititului mai mult din cauza bacului si am citit povestile alea inainte sa invet comentariile ca am zis de curiozitate hai ba sa le citesc chit ca pe mine ma interesa doar comentariile,ca degeaba stiam textu daca nu stiam sa comentez,asa si le-am citit si am observat tocmai ce ti-am spus mai sus in aproape toate e acelasi tipar, te plictisesti dracu daca in aproape toate e acelasi subiect, banu, femeile, lacomia si prostia rolling on the floor. Daca am vedea si noi niste romane care se bazeaza si pe altceva sigur copii ar mai citi si fara sa obligatiile scolare sa zic asa, dar cand vezi ce texte puerile si plictisitoare sunt unele deja nu-ti mai arde.E la fel cum te-ai uita la 5-6 filme de groaza si toate se bazeaza pe aceeasi poveste cu adolescenti, cu 2 care sunt mai bad si de obicei amandoi au doar s3x in creier si atat si sunt omorati in hambar cand se freaca de criminal, apoi mai urmeaza o v1rgina,apoi mai e un tocilar careia ii place de v1rgina,apoi mai e un cuplu de idioti care sunt mini idioti aia care sunt bad, in genu ca sunt ca aia doar ca sunt mainile lor drepte si de obicei mor pe rand astia, aia 2 primii, apoi moare al 2 idiot, dupa moare si tuta lui, mai raman v1rigina si tocilaru, tocilaru o mierleste pentru v1rigina si aia ori scapa ori nu scapa, asta e tiparu si deja e boring.

| Nelucojoc a răspuns:

Pai daca ai bagat in salata asta si Morometii, roman relativ modern, atunci ia si tu niste literatura mai solida si citeste Eugen Barbu - "Groapa" si "Saptamana nebunilor", sunt putin peste nivelul cu care te-ai obisnuit la scoala...

| mODIN explică (pentru Nelucojoc):

Ma crezi ca fix pe Eugen Barbu il aveam in minte cand am pus intrebarea? laughing

| Nelucojoc a răspuns (pentru mODIN):

Am citit Saptamana nebunilor de vreo 3 ori in decursul a vreo 20 de ani, si, cand prind un pic de timp, cred ca mai recitesc si Groapa, desi inca o am limpede in minte. Ai apucat vreuna dintre ele?