| GtA4eVeR a întrebat:

Hai salut,cuvantul "intrebare" poate fi considerat compus, fiind format din "intre" si "bare"?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Niciodată! ))
Nu confunda cu omofonele (cuvinte care se pronunță la fel, dar se scriu diferit)

ex:
un soare (astru)
unsoare (untură)

ca să (conjuncție)
casă (substantiv)

neam (rude)
ne-am dus (ne→ pronume; am→ vb auxiliar)

Ca parte de vorbire "întrebare" este substantiv nearticulat (dacă se adaugă articolul hotărât, atunci va fi "întrebarea")

Cuvintele compuse sunt formate din două sau trei cuvinte.
Ex. untdelemn (unt+de+lemn), floarea-soarelui, viță-de-vie etc

12 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu Cele doua cuvinte au avea sensuri diferite

| minrest a răspuns:

Mai degraba e forma contrasa a expresiei ''in trei bare'' care la randul ei e pronuntare vulgara a expresiei ''in trei baruri''. Se pare ca, acum vreo patru secole, ca sa obtii un raspuns sigur trebuia sa intrebi in trei baruri, iar cele trei raspunsuri sa coincida, astfel incat ''in trei bare'' a ajuns sa inlocuiasca termenul folosit pana atunci pentru intrebare, care s-a pierdut. Sper ca ti-am fost de folos.

| deeeaqq a răspuns:

Nu, nu poate fi considerat compus.

| ALGator a răspuns:

Nu.
I se atribuie proveniența din "interroguare", cuvînt latin.

Răspuns utilizator avertizat
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Da, ca si "cal cu lator" Ce este un lator?

| Pizzaislife a răspuns:

Nu cred

| Transformice1 a răspuns:

Da, in caz ca asculti Dragos Miron

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Nu Are alt sena decat e normal

| moldoveancacrazy a răspuns:

Nu deoarece cuvantul intre bare despartit are alt sens. Sper ca te-am ajutat

| graffyadi a răspuns:

Fa-te filosof.