| INNA_7716 a întrebat:

Cum sa format cuvantul?

Răspuns Câştigător
| Laurici :x a răspuns:

Cuvintele se pot forma in interiorul limbii cu ajutorul mijloacelor interne de imbogatire a vocabularului [ derivarea, compunerea si schimbarea valorii gramaticale sau conversiunea] sau in afara limbii, prin imprumuturi [neologisme].

| Ionutz_Dark_1996 a răspuns (pentru Laurici :x):

Cum s-a format cuvantul aruncam prin derivare repede crying ca nu stiu

11 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

S-A format prin unirea unor litere, originare din alfabetul limbii romane. Insa asta e din cele mai vechi timpuri, cand oamenii aveau dorinta de a transmite tot ce simt si ce gandesc si trebuia sa fie si un cod...mai exact cuvantul.

| giugiumanu a răspuns:

Cuvantul s-a format prin imbinare a mai multor limbi

| PaTTy_3342 a răspuns:

Cuvantul nu S-A format. cuvantul a fost din totdeauna.

,, La inceput era Cuvantul si Cuvantul era catre Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul"

sau. din cu si vantul. Cu vantul smug laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata, de muuuult de tot, in vremuri imemoriale care se pierd prin negura nesfarsita a timpului, coardele vocale, omusorul si limba stateau plictisindu-se de moarte; din cand in cand, apoi tot mai frecvent, isi aruncau -reciproc-, intr-o succesiune aleatoare, cate un "oftat" pe care il strecurau cu mare abilitate intre o inspiratie si o expiratie a omului.
Azi asa, maine asa...,
Spune tu povestea ta.
(sa citim cum ar suna)

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul s-a format cand o familie cu numerosi copii au construit un tur pentru a se apara de prapad si Dumnezeu a aflat asta si asa ca i-a pedepsit incurcandule limbile si nu se mai intelegeu inte ei si s-au despartit ca fiecare vorbeau alta limbahee heeasa s-a format cuvantul

Alte răspunsuri
| Ionutz_Dark_1996 a răspuns:

Cum s-a format cuvantul aruncam prin derivare?

| Ratiu_Ionel_2000 a răspuns:

Nemaiauzit
g

| Manafu_Yasmina_1990 a răspuns:

Cum sau format cuvintele umilinta, mersul, zgirie-nori, cincizeci.fotosinteza,delta dunari, scolarime, movul, adn. arhicunoscut