| LorenaAnca a întrebat:

Hei! Ce carti imi recomandati de citit? Ati putea sa imi spuneti despre ce e vorba? Mersi!

12 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Seria A Song of Ice and Fire.

| Chαяtreux a răspuns:

Misery-Stephen King – e horror

| Shammal a răspuns:

Seria amurg de stephenie meyer ( e o poveste de genul the vampire diaries); adrian nuta - ghidul iluminarii pentru lenesi (sunt ideile autorului despre realitate si cum functioneaza ea); don miguel ruiz - arta de a iubi (este o perspectiva in ce priveste iubirea pe care putini o vad si pot s-o manifeste)

| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand sa citesti "Pe aripile vantului", scris de Maragret Mitchell, un superb roman de dragoste, de viata si istoric, cu o protaginista inedita prin modul in care se raporteaza la dragoste, al familie, la tara, la statutul femeii in epoca, o femeie puternica, hotarata in toate planurile sale, care iese mereu invingatoare si stie sa treaca peste orice prejudecata sua piedica pusa in calea fericirii ei si a planurilor sale de viitor...in sfarsit, un monumental roman in peste 1000 de pagini, scris intr-un stil inegalabil. O alta carte buna este "Qvo vadis", de henryk sienkiewicz, care prezinta o poveste de dragoste dintre un tanar nobil roman, Vinicius, si o fata crestina. Ligia, in primul veac al crsstinismului, in Roma condusa de Nero. Pe langa frumoasa poveste de dragoste, ce are ca rezultat crestinarra barbatului indragostti, intai de a putea jaunge prin aceasta cale la inima iubitei, apoi chiar din convingere, roamnul releva si o pagina a istoriri universale, insangeratat de cruzimea nebunului Nero, ce tortureaza milioane de crstini, incendiaza Roma si ii martirizeaza pe insasi Sfiintii Apostoli Petru si pavel, care sunt chiar mentorii spirituali ai Ligiei. Finalul este surpinzator si da un farmec aparte cartii. Lectura placuta orice ai alege!

| teodora24 a răspuns:

Eu ti-as recomanda ''Romanul adolescentului miop'' de Mircea Eliade.Este o carte foarte interesanta.

| NeverSayNever a răspuns:

Gardonyi Geza- Contract de casatorie e o carte frumoasa

| Clouds a răspuns:

Un extraterestru in pijama de alina nour..care e foarte amuzanta. si ''telepatu'' de John Brunner.

| DanG a răspuns:

Eu zic sa citesti „Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes pentru ca este o carte de dragoste si voua, fetelor, va plac astfel de carti.
Daca iti spun despre ce este vorba, nu va mai avea acelasi farmec, dar merita citita!

| raluca47 a răspuns:

Marile sperante este o carte foarte frumoasa este vb despre un copil care ajunge sa primeasca o avere mare de la o femeie ce a fost lasat cu "ochii in soare" chiar in ziua nuntii si a ramas cu toate pregatirile de nunta foarte muti ani.....este o carte foarte frumoasa

| robertutza2001 a răspuns:

Ti-as recomanda primul vol. Este vorba despre zeii di trecut! Sunt onorata ca ti-am raspunswinking

| Iarovoi_Sandu_1997 a răspuns:

Singur pe Lume de Hector Malot.e o carte foartee captivanta.am citit-o si eu si mi-a placut

| amelie00 a răspuns:

Buna,eu am citit Cronicile Wardstone[sunt mai multe volume] este vorba despre un baiat pe nume Tom care devine ucenic la un vraci..in fine.pot sa iti spun ca este o carte de groaza, dar si de aventura.Am mai citit Fabelhaven de Brandon Mull[sunt 2 volume] este vorba despre un tinut magic. poate ti se pare de copii, dar nu este asa.Sunt chiar foarte interesante cartile si au aventura in ele.
Sper ca te-am ajutat:*