| Swetlly122 a întrebat:

Am nevoie de recomandări. Ce carte merita sa cumperi pentru a învăța succesul, dar să conțină și exemple din oamenii de succes, povestiri, parabole. Ceva gen ca cel mai bogat om din Babilon

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Joe Vitale - Zero limite.

| Yuoia a răspuns:

Nu e suficienta o singura carte.
Pe langa ce te invata o carte, ai nevoie si de cultura generala, de o educatie in domeniul economic, etc.

| gigite a răspuns:

SLEFUITORUL DE DIAMANTE de G.M. Roach si L.M. McNally cu funda iti mai dau una. O seara buna!

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Daca esti din buc. iti dau si libraria...

| Osneros a răspuns:

Dacă găsești o carte pe care după ce o citești ajungi cel mai bogat om dintr-o țară, te rog să mi-o recomanzi și mie.

| johnbucuresti a răspuns:

NU TE AJUTA CARȚILE LA NIMIC
cum nu este nici matematica folositoare la nimic in viață.

Daca ar ajuta cărtile sa ai succes ar fi lingouri de aur la fiecare colt de strada, si toti cainii ar avea cate un covrig in coada.
crezi ca daca ar exista undeva o mina de aur moca gratis
cum ar fi o carte
nu toata lumea ar da navala acolo si ar incepe sa roada la cartea respectiva si nu ar mai exista cancer sida saraci frig gunoaie mizerie ci am avea doar oameni fericiti iar tranvaiul va rata ca si avionul si mancarea ar fi moca la kaufland de ce sa mai dea oamenii bani la ce ar mai fi de folos banii
ca banii sunt facuti doar ca sa ii desparta pe cei care au succes de cei ce nu au succes.

Daca vrei sa ai succes trebuie sa te ridici din pat sa scupi un profesor de matematica ca asta este cea mai mare minciuna de pe fata planetei ca daca inveti matematici abstracte ajungi ceva in viata sau ca o sa iti trebuiasca la ceva.

Apoi sa te ridici iar din pat sa mergi la munca
apoi sa schimbi job-uri sa inveti de la fiecare cate ceva
sa le spionezi afacerile sa vezi de unde cumpara si unde vand
cum fac ce fac
care sunt chestiile ascunse
poate ca unii vand printre parfumuri adevarate si parfmuri false
poate ca unii vand 10 beri cu aceste si 2 fara aacte
poate ca unii spun carne de oaie la carena de caine
poate ca unii sunt notari si pe ei nu ii costa aproape nimic sa iti puna o stampila dar ei iti cer 300 lei pe stampila respectiva
asa ca inveti multe meserii
inveti sa muncesti sa faci ceva bine cu manuta ta
si nu doar lucrul acela rusinos
ci munca

si atunci cand o sa reusesti sa prestez ceva servicii de cea mai buna calitate atunci oamenii or sa te caute
si o sa devii un om de succes
de exemplu poti sa devii bucatar
sau poti sa devii pictor sau croitor
si sasa ajungi repede sa ai uscces daca tu sculptezi in marmura cea mai mare jmecherie vazuta vreo data curcubeu
si te catua lumea sa iti cumpere tablourile facute de tine
sau te cauta lumea sa ii aperi la tribunal
sau te cauta lumea sa le maresti nasul ca sa ii palaca mai mult femeile
sa ca daca tu stii sa faci extensie de nas si te cheama ciomu oamenii se dau pe mana ta ca sa ii faci mai frumosi si gata ai devainit un om de succes
dar daca vrei sa te droghezi repede cu ceva succes asa la cheie si garatat pune mana si fabrica ceva felicitari origami
si cand or sa iti iasa perfecte ca si acestea atunci poti sa castigi bani chiar de la japonezi
https://img.joomcdn.net/......0_400.jpeg

| Swetlly122 explică (pentru johnbucuresti):

Tu te incadrezi in tipologiile persoanelor cu școala vieții așa i? happy