| ElenaOana15 a întrebat:

M-am decis sa scriu un roman de dragoste,deocamdata am scris trei capitole,dar am publicat doar primul capitol pe wattpad.
Nu prea ma pricep sa imi fac publicitate,si nu cer ajutorul prietenilor sau colegilor,pentru ca imi place sa ma descurc de una singura si consider ca parerile oamenilor pe care nu ii cunosc sunt mult mai sincere decat ale celor apropiati.
Cei care aveti cont de wattpad,puteti citi primul capitol si sa imi spuneti ce parere aveti,daca sa continui sau nu, daca ideea mea e buna sau nu?
http://www.wattpad.com/......imi-pustii
Acesta e primul capitol, va multumesc! :)

2 răspunsuri:
| Bogdana a răspuns:

Importanța unui roman este aceea de a purta mintea umană într-o lume plină de imagini. Cartea să fie scenariul iar mintea filmul propriu-zis.

Mi-a plăcut mult primul capitol și îmi stârnește dorința de a citi mai departe.

Dar mare grijă la ortografie și punctuație. Când scrii o carte, partea de gramatică și cea de exprimare sunt mai mult decât esențiale.

În primul rând semnele diacritice sunt foarte importante. Scrii în limba română, iar o lectură și o pronunție curată nu se realizează decât cu ajutorul diacriticelor.

În al doilea rând, virgula. Întotdeauna se lasă un spațiu după ce ai utilizat virgula.

„dragoste, deocamdata"
„mama, tata"
„corect, frumos, îngrijit"

În al treilea rând, dupa ce ai uitlizat punctul, de asemenea lași un spațiu.

„Mama și tata gătesc împreună. Eu privesc."

Succes!

| Coloringthevoid a răspuns:

Incep sa citesc acum si iti dau raspunsul mai tarziu.