| rou a întrebat:

Stiti cumva niste carti cu crime sau ceva in genul asta? In special carti politiste? Va rog sa ma ajutati dau funda :* happy

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

>Carti de Athur Connan Doyle - cu Sherlock Holmes ca personaj principal
>Carti de Edgar Allan Poe.
>Crime - Ferdinand Von Schirach
> In special cartile de Anne Holt, cum ar fi : Asa ceva nu se intampla niciodata; Doamna presedinta; Fericiti cei insetati;
> Punctul lui Borkmann - Hakan Nesser
> Placinta e dulce la sfarsit - Alan Bradley

| rou explică (pentru Mayar):

Mersi mult interesant ii ca primele 3 liniute e am citit big grin

3 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Iti recomand romanele politiste ale Agathei Christie, sunt vreo 45 in total (nu mai stiu exact, le-am citit acum 15 ani, aproximativ), sunt geniale! Daca stii bine limba engleza, incerca sa le citesti in original, la traduceri, oricat de reusite ar fi, se mai pierde din spontaneitates dialogului dintre personaje, dar e ok, daca alta posibilitate nu ai, sa le citesti sin romana. Sau citeste "Misterul camerei galbene'' (Gaston Leroux), e o capodopera a genului, o carte care te tine in suspans pana la ultima pagina si are un deznodamant putin spus neasteptat. Ahh, si acum cand postez acest comentariu, retraiesc senzatia deosebita incercata in dupa-amiaza in care am avut contact cu acest fascinant roman. Lectura placuta si o zi faina!

| rou explică (pentru Cameliapantiru):

Mersi avand in vedere ca fac meditatii la engleza de 4 ani sriu sa traduc carti din engleza in romana.si mersii la fel o zi buna sa ai happy