| EchoDemon a întrebat:

Heii TPU! Am nevoie de ajutor. Imi trebuie cateva carti de citit de clasa a 6-a mai scurte. Trebuie pentru scoala si eu nu stiu ce carti sa citesc.

Funda celor mai bune carti!

Răspuns Câştigător
| dydy13 a răspuns:

Buna! Iti recomand Grigore Alexandrescu - Fabule, I.L Caragiale - Momente si schite, Petre Dulfu - Povestile lui Pacala, Barbu Delavrancea - Nuvele, Calistrat Hogas - Pe drumuri de munte, Ionel Teodoreanu-In casa bunicilor, Ulita copilariei.
Dar daca vrei si autori straini uite :
Mark Twain-Print si cersetor, Fratii Grimm-Hansel si Gretel, L.Frank Baum-Vrăjitorul din Oz, Henri Gilbert-Robin Hood, J. London-Colţ-Alb, Jules Verne-
Căpitan la 15 ani, Jules Verne- Doi ani de vacanta. Sper ca te-am ajutatwinking Funda? :*

2 răspunsuri:
| Sieb a răspuns:

Colţ Alb -Jack London
Gala Galaction-Popasuri
Aventurile lui Tom Sawyer
Fraţii Grimm
Legendele olimpului-Alexandru Mitru
Cărţile lui Jules Verne sunt foarte potrivite pentru vârsta ta, îţi vor dezvolta foarte mult imaginaţia şi sunt sigură că nu te vei plictisi

| AcadeaAnonima a răspuns:

Nu cunosc carti foarte scurte, dar si eu trec in clasa a VI-a si am cateva recomandari :
-Matilda ( aproximativ 300 de pagini, dar cu multe multe poze si foarte captivanta povestea ei.Eu am terminat-o intr-o saptamana maxim)
-Cele trei fete ale lunii ( chiar acum m-am apucat sa o citesc si trebuie sa o termin pana la inceperea scolii.Pare o carte buna si usor de citit avand in vedere ca are 230 de pagini si unele nu sunt completate, sunt albe.)
-Piciul ( e destul de lunga dupa ce citesti nu o mai poti lasa din mana )
-Insemnarile unei pustoaice [ 1, 2, 3, 4, .]; Jurnalul unui pusti [ 1, 2, 3, 4, 5,6,7] ( dar nu sunt potrivite pentru scoala )
- Burlatino ( e destul de usoara, eu am citit-o in clasa a II-a si mi-a placut foarte mult )
Lectura placuta :*!