| Lupu_Octavian_1995 a întrebat:

Hey TPU!
Am nevoie de ajutor.

Stiti la ce se refera Titu Maiorescu prin motto-ul " Nu exista prieteni in politica ci doar prieteni politici"?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In politica exista intotdeauna un conflict; este imposibil sa nu existe. Chiar si dictionarul explica ce este politica: "Dibăcie cu care se poartă cineva pentru a-și ajunge scopul." "Care are sau care exprimă o comportare abilă; dibaci, șiret." Asadar este imposibil sa iti faci prieteni in politica daca esti intotdeauna intr-un conflict cu ei.
Exista doar o asa-zisa "prietenie" (intre ghilimele) in politica pe care o putem numi "alianta" sau prieteni politici. Aceasta este doar pentru un timp si scop anume.