| DaReZon a întrebat:

Deci am o problema cu cititul: Nu imi place sa citesc. Am carti pe vara de citit dar pur si simplu nu ma atrag deloc. Trec acum in a X a si abia am citit 20 de pagini din Ion. Dupa ce citesc 1-2 pagini mor de plictiseala. Mereu am fost atras vizual si auditiv. Chiar imi este lene sa citesc o intreaga intrebare de pe TPU.

Acum intrebarea mea este: daca nu voi citi cartile la romana, si voi citi doar rezumatele de pe net, ma voi descurca la bacul de la romana care il voi aveea in viitor?

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Acum intrebarea mea este: daca nu voi citi cartile la romana, si voi citi doar rezumatele de pe net, ma voi descurca la bacul de la romana care il voi aveea in viitor?=
==Nu!

| xClementine a răspuns:

Eu zic ca pentru a dezvolta un fel de pasiune pentru carti si exclusiv citit, e nevoie sa incepi cu carti relativ usurele si care sa te-atraga. Gandeste-te cam la ce te-ai astepta tu sa gasesti intr-o astfel de carte, poate fi fantasy, SF, teenage, orice, eventual poti consulta si pe cineva in cunostinta de cauza. Abia mai apoi cred ca te poti apuca de cele obligatorii. La mine cel putin a functionat. Bafta! happy

| Alexandru a răspuns:

Incearca si reversul medaliei : "daca am avut rabdare sa scriu o intrebare destul de lunga, de ce nu as avea rabdare sa citesc una cel putin la fel de lunga? Si daca asta functioneaza, inseamna ca e un inceput; timid, dar e un inceput! Te salut. happy

| ElenaSA a răspuns:

Pot fi subiecte de asa natura incat sa fie nevie sa detalizi ceva din opera literara respectiva si nu te vei descurca.Plus ca cititul te ajuta si sa ai o cultura generala solida. Daca azi ai citi 20 de pagini, incearca maine putin mai mult, 30 de exemplu.

| ascovit a răspuns:

Daca tie chiar iti este lene sa citesti (mare pacat, Ion este un roman frumos), poti vedea macar filmele. Dupa majoritatea cartilor din programa sunt si filme. Vezi filmul, mai citesti comentariile de catvea ori si eu zic ca e oarecum suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carti audio ai incercat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi problema ca si tine. Si eu intru in aXa si am de citit Ion. Eu citesc din obligatie cartile astea dar acum vara chiar nu pot. Imi place sa citesc dar carti interesajte si pentru adolescenti nu romane plictisitoare din care nu intelegi aproape nimic. Plus ca avem Ion si la bac

| adrili10 a răspuns:

Incearca sa citesti si vreau sa-ti spun un lucru care te-ar ajuta sa citesti cu placere.:Cand citesti incearca sa te pui pe tine ca personaj principal si tot ce face personajul sa te gandesti ca faci tu.Incearca poate te v-a ajuta.

| NoisyDream a răspuns:

Nici eu nu le citesc ca nu am nici timp nici chef. Daca nu ai nici o tragere de inima sa citesti poti sa te uiti la filme si sa citesti si un pic de pe net un rezumat sa ai un pic habar despre ce e vorba ca restul prinzi din clasa cand mai povesteste profa cu aia care au citit mai asculti rezumatele lor (daca fac) si asa scapi si de citit si nu ai nici un stres la bac ca sti despre ce e vorba. Ori ca citesti ori ca te mai fofilezi asa si ramai cu cate ceva e tot una ca pana la bac si aia care le citesc uita deci stai calm! Bafta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NoisyDream):

Risca sa ia nota mica la bac, daca doar stie despre ce e vorba.

| Madsss a răspuns:

Incearca niste carti contemporane, pentru adolescentu! Asta iti va deschide gustul pentru citit. Iti recomand sa citesti Jocurile Foamei, este foarte dinamica si deloc plictisitoare. Dupa, poti incerca sa citesti si ce ai pentru scoala. Sincera sa fiu, la mine primele 30-40 de pagini, pana intra in subiect, nu imi plac. Dupa ajung sa prind ideea si sa imi placa ceea ce citesc. Am citit multe carti, si pot spune ca nu am putut duce la capat vreo 3 sau 4. Deci, trebuie sa ai putina rabdare, sau primele pagini sa le citesti "pe sarite".

| MarinaaMrnn a răspuns:

Depinde ce vei retine din rezumatul respectiv!