| Dandelion7 a întrebat:

Imi dati si mie niste titluri de carti mai contemporane... asa, adica de scriitori actuali si sa fie gen Jocurile Foamei. Sau sa te faca sa plangi.
Multumesc anticipat! Fundoi!

Răspuns Câştigător
| WitchMya a răspuns:

Nu stiu cum sunt Jocurile Foamei, inaca nu le-am citit, dar am auzit ca sunt faine.
Recomandari:
1. colectia Jurnalele Vampirilor
2. colectia Vampirii Sudului
3. cartea Cand esti vrajitoare...
4. colectia Micutele Mincinoase
5. Cartea pierduta a vrajitoarelor
6. cartea Inima de cerneala
7. colectia Cercul secret
8. colectia Jurnalele lui Stefan
9. cartea Magie dezlantuita
10. cartea Gazda
11. Atingerea mortii. Povestiri cu Sookie Stachouse
Cateva lucruri de zis despre ele:
-Colectiile 1 si 8 sunt cu aceleasi personaje, in mare parte
-Vampirii Sudului sunt 13 volume de 300-400 pagini fiecare, dintre care doar 11 traduse in limba romana momentan
-Cand esti vrajitoare... mai are o carte despre care eu cred ca se leaga ''Ramai vesnic vrajitoare'' pe care eu nu am gasit-o de cumparat online
-Micutele Mincinoase sunt scrise de aceeasi autoare ca si Jocurile Foamei
-Cartea pierduta a vrajitoarlor am auzit ca este foarte interesanta si din cate am vazut eu este destul de groasa
-Cartile Inima de cerneala si Magie dezlantuita mi s-au parut foarte simplite si poate putin de tot copilaroase, dar mie una mi-au placut amandoua foarte mult.
-Inima de cerneala este foarte groasa
-Colectia Cercul secret are 4 volume si este scrisa de L.J.Smith, aceeasi autoare ca si la Jurnalele Vampirilor
-Romanul Gazda are 700 de pagini si scrisul foarte mic, dar am vazut filmul si mi s-a parut foarte interesant
-Cartea cu numarul 11 are foarte putine pagini, 192, mai exact si este format mic in comparatie cu celelalte, si este o acrte paralele, ca sa ii zic asa cu lunga colectie Vampirii Sudului, Sookie Stachouse fiind protagonista acestei serii.
Sper ca te-am ajutat si iti doresc lectura placuta!

| Dandelion7 explică (pentru WitchMya):

Hey, mersi! Te pup :*!

9 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Speranță de viață (de Dean Koontz)
Taci și uită! (de Carlene Thompson)

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

The Bone Season e faina.

| GrumpyGirl a răspuns:

1. cele 9 vieti ale lui chloe king
2. evernight
3. the vampire diares
4. amurg
5. mai las-o moale cu fantomele
6. the bone season
7. cartea pierduta a vrajitoarelor
majoritatea sunt romane :*
funda?

| anonimaM a răspuns:

Creatura. E frumoasă cartea.

| MagdaKathy a răspuns:

Micutele Mincinoase
Ingerul Mecanic
Printul Mecanic
Instrumente Mortale - Orasul Oaselor
Jurnalele Vampirilor

| WitchMya a răspuns:

12. Fantomele ne stiu toate secretele, mie mi-a placut foarte mult, are format relativ mic si este usor de citit.

| WitchMya a răspuns:

Micutele Mincinoase sunt scrise de aceeasi autoare ca si colectia Jocul minciunii, mii de scuze, greseala mea.

| In33dH3lP a răspuns:

Amurg =]