| IoanaIonuca a întrebat:

Imi poate recomanda cineva niste carti care merita citite? De preferat, pe care le-ati citit si sa scrieti in vreo 2 randuri despre ce e vorba.

5 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Doua carti de dragoste minunate: "Maitreyi'' (Micea Eliade) si "La rascruce e vanturi'' (Emily Bronte).
Un roman poltist plin de suspans, foarte bine scris: "Misterul camerei galbene''(Gaston Leroux)
Lectura placuta si o zi faina iti doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 negri mititei de Agatha Christie si orice altceva a scris ea, sunt carti accesibile, care te tin in suspans si finalurile sunt mai mereu socante laughing.
Apoi, ti-as recomanda Sherlock Holmes, toata seria, si eu am fost sceptica la inceput, dar chiar merita citite, mai ales Cainele din Baskerville, pe mine m-au tinut in suspans, nu gluma.

Daca mi-ai spune cati ani ai si ce iti place sa citesti, ar fi mai usor sa-ti recomand ceva.

| thewomaninwhite a răspuns:

Eu iti recomand ''caine vagabond'' de petre bellu. Este o carte care prezinta viata unui baietel pe nume Apostol care isi doreste cu ardoare sa devina invatator in satul lui, dar parintii lui fiind tarani isi bat joc de el. Desi preotul satului, care este si invatator in sat incearca sa-l convinga pe tatal lui Apostol sa-l lase sa mearga la Bucuresti pentru a face o scoala speciala in acest scop, acesta se opune inversunat. Peste cateva zile preotul il ajuta pe copil sa plece in Bucuresti, oferindu-i bani pentru biletul de tren. Odata ajuns acolo ajunge sa cunoasca cu adevarat greutatile vietii, ajunge sa locuiasca sub un pod, ajunge chiar si la politie fiind luat drept un hot caci in acea perioada bucurestiul era plin de copii fara casa, abandonati pe strazi care furau. Incearca sa stranga bani in orice fel doar pentru a-si implini visul de a deveni invatator, dar pare ca totul este impotriva lui si la scurt timp banii ii sunt furati din ascunzatoarea lui. In fine, este o poveste de viata incredibila care prezinta maturizarea acestui personaj. E o carte cam veche care ascunde o adevarata comoara.

| Andreutza098 a răspuns:

„Fantoma de la Operă" de Gaston Leroux și „Moarte pe Nil" de Agatha Christie.

| Anania_Anania_1996 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi