| usurelu123 a întrebat:

Imi recomandati si mie niste carti de citit la clasa a VIII-a?

Răspuns Câştigător
| QVictorya a răspuns:

Salutare! Sper ca iti plac romanele, eu le iubesc, si tot sunt cl. a VIII-a big grin
- Nu uita, Pasadena
- Calaretul fara cap
- Invitaţia la vals – Mihail Drumeş
Sper ca ti-am fost de ajutor.big grin

17 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Buna!(sunt clasa a 6-a)....cartile pe care ti le recomand sunt foarte interesante si merita citite(din punctul meu de vedere sunt poate si pentru varste mai mari happy )
***-scrisoarea de dragoste(mihail drumes);
*-casa noptii(P.C Kast);
**-Lorelai(ionel teodoreanu);
-baltagul(Mihail Sadoveanu);
**-mara(ioan slavici);
***-pitulicea(resat nuri guntekin-un autor strain);
***-invitatia la vals(mihail drumes);
-ciresarii(constantin chirita)
*-la medeleni(ionel teodoreanu)
-cronicile lumii pamantene(lucia troisi);
**-ulita copilariei(ionel teodoreanu);
-piciul(alphonse daude);
**-corigent la limba romana(ion minulescu);
-winnetou;
**-elevul dima dintr-a saptea(mihail drumes);
-si mai sunt foarte multe romane frumoase... daca imi mai aduc aminte o sa te anunt;

*cele marcate cu stelutastar sunt de dragoste;

P.S:eu le-am citit pe toate cele mentionate mai sus, deci in cazul in care o sa te apuci sa citesti din ele si ai neclaritati sa ma intrebiwinking(pentru ca aceasta nu este cine stie ce lista intermediara luata de pe net, ci doar cateva romane-frumoase-pe care le-am citit)

sper ca te-am ajutat.o seara placuta si SPOR LA CITIT happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cronicile wardstone -dureros de frumoase(7 vouleme si trebuie sa apara al 8 lea.
ivanhoe, robin hood, singur pe lume (foarte buna)insula comorii, 5 saptamani in balon

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru tputputpu123):

Da trebuie sa apara al 8-lea daca nu a aparut deja.Si cartile sunt foarte faine.nu vad nimic amuzant in asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tputputpu123):

A probabil greasala ''vouleme" t-i se pare ''funny''.am tastaura noua inca nu sunt obisnuit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru tputputpu123):

Scuze ce-i drept am o gura foarte rea, Imi pare rau ca te-am facut sa te simti prost, ai dreptate sunt un natarau.Si mie mi-au placut wardstone foarte mult.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru tputputpu123):

Tot respectul, ai citit-o pe a opta, sau nu a aparut\?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru tputputpu123):

Aham...

| Euletitia a răspuns:

Buna! iti recoamnd sa citesti:
'' La Medeleni"-Ionel Teodoranu
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Ciresarii"-Constantin chirita
"Elevul Dima dintr-a spatea"-Mihail Drumes
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"David Copperfield"-Charles Dickens
"Insua pierduta"-Margaret Mitchell
"Sfarsitul ueni iu8biri"-Graham greene
"Rebecca"-Daphne du Maurier
'Moll Flanders"-Daniel Defoe
Lectura placuta orice ai alege si mult succes la scoala si la Evaluarea Nationala!

| paulica123 a răspuns:

Ciresari ie ft frumos si de varsta noastra happy

| larylarysa a răspuns:

"Ciresarii"

| MaVe0954 a răspuns:

Momoretii si Mara laughing

| Adry7anRonn a răspuns:

Singur pe Lume

| andipd a răspuns (pentru Adry7anRonn):

Si eu am citit-o in vacanta trecuta happy Foarte buna carteawinking