| Alsodrfegnha a întrebat:

M-am cam plictisit de cartile din bibliotecile de pe aici si pe net nu gasesc nimic interesant, plus ca nu-mi plac romanele in format electronic, asadar as vrea, daca aveti cunostinta de asa ceva, sa-mi recomandati niste opere. De specificat ca nu suport cartile gen "Nora Roberts". "Sandra Brown", "Twilight" si alte chestii asemenea care nu-s decat niste rebuturi ale literaturii. Eu vreau o carte care sa-mi sece creierul si sa ma enerveze prin complexitatea ei. Multumesc anticipat!
P.S.: Am 16 ani.

Răspuns Câştigător
| AxelBv a răspuns:

Incearca Kafka, Sartre, Dante Alighieri.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dostoievski tot, jurnalul fericirii

| Alsodrfegnha explică:

Am citit Sherlock si stiu ca este o carte extraordinara, probabil ca voi cauta "Jocurile foamei", in caz ca imi zici si mie despre ce este vorba. Iar pentru Kafka si celelalte recomandari, jos palaria happy

| 10danny0499 a răspuns (pentru Alsodrfegnha):

In "Jocurile foamei" este vorba despre un viitor nu tocmai bun, in care 24 de copii cu varste de 12-18 ani participa la Jocurile foamei organizate de cei ce detin puterea pentru propriul amuzament si pentru a nu incuraja populatia sa se revolte(din cei 24, trebuie sa ramana numai unul), ei sunt alesi prin extragerea unui bilet cu numele lor dintr-o urna. Katniss(16 ani) e personajul principal si se ofera voluntar in locul surioarei ei de 12 ani.Impreuna cu Peeta(celalalt copil care a fost ales, in varsta de 16 ani) merge la Jocuri.In arena in care se vor lupta pentru viata si moarte, se prefac ca formeaza un cuplu pentru a primi ajutor din exterior.Ea sfideaza puterea, deoarece ramanand singura cu Peeta in arena(restul concurentilor erau morti), ameninta ca ei vor manca fructe otravite si astfel vor muri.In final ei sunt invingatorii, dar povestea nu se termina(va mai urma o editie a Jocurilor)oameni se vor revolta, va urma un razboi, iar katniss va fi simbolul rebeliuni.Si sa nu mai zic de faptul ca inima lui katniss e impartita intre Peeta si Gale(baiatul de acasa, de 18 ani, cu care a copilarit, pe care il placea si care a suferit cand ea il saruta pe Peeta la Jocuri), mai e mult, dar daca ti-as zice as strica surpriza.Si vezi ca sunt 3 volume:Jocurile foamei, Jocurile foamei-Sfidarea, Jocurile foamei-Revolta(e si film dupa prima carte)

| 10danny0499 a răspuns:

Buna,nici eu nu suport cartile gen "Twilight",despre care se zice ca sunt pentru adolescenti,dar poti incerca "Jocurile foamei"de Suzzane Collins(eu una nu m-am oprit din citit cand am inceput), e chiar o carte buna, dar daca nu iti place tema poti incerca oricand ceva de Agatha
Christie(misterele de acolo chiar sunt grozave) sau unul dintre cazutile lui Sherlock Holmes(si pe langa suspans si mistere mai poti afla si lucruri noi). Daca le incerci iti dau un sfat: citeste cand ai mai mult timp liber, si nu ai teste sau proiecte, pentru ca nu vei vrea sa faci altceva in afara de citit(mi s-a intamplat)winking

| Alsodrfegnha explică (pentru pupusnitzel):

Dupa cum bine ai remarcat, nu imi place sa citesc carti in format electronic, dar probabil ca voi cauta cartea prin librarii thinking