| Alex30061999 a întrebat:

Ma tot contrazic cu o colega de clasa, "In concluzie, in urma argumentelor date" este pleonasm sau nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat pleonasm, desi poate lipsi, avand in vedere ca o concluzie se exprima in baza unor argumente/dovezi/fapte, etc, asa ca se poate folosi exprimarea tocmai pentru a spune in baza a ce ai ajuns la concluzia respectiva.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este pleonasm. Nici un cuvant nu este similar cu celalaltul. Pleonasm este cand spui stanga si cea, caligrafie frumoasa, aversa de ploaie, sopteste incet, etc. Concluzie nu este similar cu argument ci sunt lucruri total diferite. Uita-te in dex online ce inseamna fiecare! Pe baza argumentelor se poate trage o concluzie, un sir de judecati.