| AlinILC a întrebat:

Ok cunosc pe cineva care a ramas corigent pe sem 2 gen:
Sem 1 - media 5
Sem 2 - media 4
Ma tot sacaie la cap ca nu stie ce nota trebuie sa ia sa treaca corigenta.
Il puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La examenul de corigenta va trebui sa obtina, cel putin, media 5, aceea va fi media anuala, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 144.(1)Elevul corigent este declarat promovat la disciplina/modulul de examen, dacă obţine cel puţin calificativul "Suficient"/media 5, 00.
(2)Sunt declaraţi promovaţi anual elevii care obţin, la fiecare disciplină/modul la care susţin examenul de corigenţă, cel puţin calificativul "Suficient"/media 5, 00.
(3)Media obţinută la examenul de corigenţă, la cel de încheiere a situaţiei şcolare pentru elevii amânaţi pentru un an şi la examenul de diferenţă care echivalează o disciplină studiată timp de un an şcolar constituie media anuală a disciplinei respective şi intră în calculul mediei generale anuale."

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Minim 6

| AlinILC explică (pentru Ioandelasal):

Deci...
Daca acel coleg sa zic... o sa ia 5 in acel examen de corigenta trece? chiar daca a avut media 4 pe semestrul 2?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru AlinILC):

Tu n-ai citit prevederea pe care ti-am citat-o? Media de la corigenta va constitui media anuala, n-are importanta ce medii a avut pe cele 2 semestre si nici cat a avut media anuala de a ramas corigent.
Pesemne te-a influentat prostia debitata de celalalt utilizator care ti-a raspuns.

| AlinILC explică (pentru Ioandelasal):

Am citit mersi dar am inteles eu prost.
Iti multumesc happy
Si amicul meu iti multumeste. happy

| AvalohAlyn a răspuns:

Trebuie sa ia nota de trecere, adica minim 5. Daca ia 5, a promovat corigenta si implicit clasa.