| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Pentru cei care au citit "Minuata lume nouă" (1932) a lui Aldous Huxley: nu vi se pare că și societatea noastră se aruncă cu capul înainte în această distopie?
De ex: în roman, Henry Ford este privit de toți ca un Dumnezeu, referindu-se la el ca "Domnul nostru, Henry Ford" și chiar înlocuind crucea cu litera "T" (de la automobilul "Model T" din 1908 a lui Ford; lansarea automobilului este începutul "erei Ford"). Asta ar putea fi o metaforă pentru capitalism și cultul banului, care a devenit un nou scop în viață. În roman, orice activitate neaducătoare de profit este văzută ca inutilă și este îndepărtată, mentalitate deja prezentă în mintea unor tineri: "De ce să fac eu x lucru? Da' ce, îmi aduce bani?".
Alte asemănări sunt: introducerea limbii engleze ca limbă internațională în defavoarea limbilor locale (devenite acum limbi moarte), decăderea moralității și religiei, declinul cărților și al gândirii (deoarece oamenii sunt prea ocupați cu munca ca să mai gândească), centralizarea puterii internaționale etc.
Ce credeți?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sincer o lume ca în Brave New World n-ar fi rea.

| DonEduardo a răspuns:

NU stiu sigur cati din tineriile din generatiiile x si y fac asta pentru ca se gandesc binele comun sau doar individual, insa ar trebui sa te uiti pe acest articol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Asta ar putea fi o metaforă pentru capitalism"
Nu e.
Are sens ca omul "who created the Model T and went on to develop the assembly line mode of production" sa fie zeu intr-o lume in care oamenii sunt creati in fabrici si conditionati sa indeplineasca un anumit rol in societate.
"În roman, orice activitate neaducătoare de profit este văzută ca inutilă și este îndepărtată"
Sexul nu e aducator de profit si este incurajat de la varste foarte mici.

| Pnin a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine naiba încurajează sexul de la vârste foarte mici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pnin):

In lumea lui Huxley e incurajat de la varste foarte mici.

| Werrich a răspuns (pentru Pnin):

Biroul Regional OMS pentru Europa și BZgA: Standarde pentru
educația sexuală în Europa
https://www.bzga-whocc.de/......manian.pdf