| Ghgfrygf6yy a întrebat:

Puteti va rog sa imi spuneți cum sunt aranjate cartile intr-o biblioteca publica?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal ar fi sa fie aranjate pe specialiatiati astfel: literatura romaneasca si literatura straina. Apoi pe sub categorii: beletristica, istorica, stiintifice, etc. Ideea este ca astea, probabil, s-au facut la infiintarea bibliotecii! Pe parcurs s-au mai amestecat sau s-au schimbat regulile.
Astazi se organizeaza altfel: organizare si asezare sistematic-alfabetica. Ea se numeste CZU (Clasificarea Zecimala Universala). Fiecarei carti i se da un indice si este asezata in ordinea pe care o poti gasi in articolul urmator: https://bit.ly/3tUkUUE