| valentin2002 a întrebat:

A citit cineva The Witcher? Cum vi s-au părut cărțile? (Spoiler) Eu le-am citit și mi s-au părut foarte slabe! Adică nicio poveste, niciun fir narativ nu se încheie, totul este ambiguu. Adică serios? Ce s-ar întâmplat până la urma cu Ciri? Dar cu Yeniffer? Nici cu Geralt nu am înțeles care a fost faza pe final? Adică...ăla e final? Poate nu știu eu despre ce e vorba sau poate mai exista o continuare despre care nu am aflat! As dori sa mă lămurească și pe mine cineva. Vă mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu le-am citit pe toate, pe primele 2 doar. Ce am citit nici pe mine nu m-a dat pe spate, dar sunt cărți bune. Serialul este și el ok.
A song of ice and fire și Lord of the rings care aparțin tot genului ăstuia sunt mai bune, dar au și un stil diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Si eu am citit cartile The Witcher! Mie mi s-au parut destul de bune, dar acum fiecare cu parerea lui! Dar vezi ca in romana nu sunt traduse toate, mai sunt 2 in seria principala, iar ultimul volum e "The Lady of the Lake".Si inainte de el mai e "Turnul Randunelei" care a fost tradus recent. Daca nu le-ai citit, atunci opreste-te din citit raspunsul meu pentru ca iti explic ce s-a intamplat la finalul seriei principale, adica la finalul cartii The Lady of The Lake.Hai sa iti explic ce cred ca s-a intamplat! Dupa ce Geralt si Yennefer au murit, stii ca se trezisera pe o barca pe un lac si nu stiau pe ce lume se afla! Eu cred ca lumea aia era un fel de Rai, sau o lume in care se duc cei morti. Unii spun ca acea lume ar fi chiar Avalon din legendele cu Regele Arthur(deoarece si Regele Arthur a plutit pe o barca dupa ce a murit).Iar acea nunta dintre Geralt si Yeneffer poate sa fie sau poate sa nu fie adevarata! Dar daca a fost, ea a putut lua parte la ea(pentru ca ea e Conducatoarea Lumilor si se poare teleporta oriunde).Si pentru ca si-a indeplinit misiunea in lumea ei, adica de a aduce pacea(Nilfgaard a facut pace cu celelalte regate).

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa inchei ultima fraza.Si pentru ca si-a indeplinit destinul pe lumea ei, s-a teleportat intr-o alta lume, ca sa-si gaseasca un scop!

| valentin2002 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult de răspuns! Am precomandat deja turnul rândunicii! Abia aștept să o primesc! Îmi pare rău că nu au fost traduse toate! Știu că este o carte buna, că indiferent ce scria acolo, tot nu te puteai opri din citit, dar este neterminata! Fac pariu că pentru ultima carte mai durează cel puțin un an până o traduc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciri este stapana lumilor, am uitat sa precizez!