| RoByxDD a întrebat:

Am nevoie de cateva explicatii. Miercuri am teza la lb. Romana si va trebui sa argumentez ca un text este specia Genului Liric / Epic. Nu prea stiu cum sa ma exprim, si as avea nevoie de ajutorul vostru. Tin sa mentionez ca sunt clasa a 6-a. Voi da funda. (Daca se poate, puteti lasa argumentul si la genul epic, si la cel liric).

Răspuns Câştigător
| Kiduuxz a răspuns:

Prima si prima data incepi cu definita.
Genul epic cuprinte totalitatea operelor literare, in proza sau in versuri, in care autorul isi exprima in mod indirect ganduri, idei, sentimente, prin intermediul personajelor care participa la actiune. Predomina naratiunea.
Genul liric cuprinde totalitatea operelor literare, in care autorul isi exprima in mod direct ganduri, idei, sentimente, prin intermediul mijloacelor artistice. Predomina descrierea.
Apoi ca o introducere poti spune: Textul X, de Popescu, apartine genuluu epic/liric, deoarece intruneste (se regasesc) caracteristici specifice acestuia.
Si incepi
In primul rau, (iei prima caracteristica din definitie si dai exemple) sentimentele de x, y, z sunt transmise in mod indirect (in cazul epicului)/direct (in cazul liricului) prin intermediul personajelor (epic) / mijloacelor artistice (figurilor de stil, la liric) *iar acum dai exemple din text cu ghilimele*.
In al doilea rand, (aici poti sa te legi de modul de expunere plus exemple).
In concluzie, (poti folosi urmatoarea) textul X, de Popescu, apartine genului epic/liric, deoarece sentimentele sunt transmise in mod indirect/direct, prin intermediul personajelor care participa la actiune/ mijloacelor artistice si predomina...
Sper ca te am ajutat. Acesta este sablonul de pe care am invatat eu. Daca ai nelamuriri, ma poti intreba.

| Kiduuxz a răspuns (pentru Kiduuxz):

Apartine genului*
Scuze.

1 răspuns: