| raduxtz a întrebat:

Salut tuturor! Eu sunt in clasa a-8-a, in 2 zile am simulare la romana si as vrea sa stiu cum sa argumentez ca un text este la genul epic | liric, am cautat si pe internet dar nu am prea gasit nimic care sa ma ajute. Oh si era sa uit, as mai vrea daca se poate cum sa exprim rolul virgulei, punctele de suspensie, si semnul exclamarii.
As fi f recunoscator daca ma-ti ajuta.
Dau funda celui mai bun raspuns.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la genul liric ideile, gandurile si sentimentele sunt exprimate in mod direct prin intermediul eului liric, iar la genul epic ideile, gandurile si sentimentele sunt exprimate in mod indirect prin intermediul personajelor si al actiunii.La genul epic poti vorbi despre personaje,actiune,mai poti spune ca poate fi rezumata pe momentele subiectui(expozitiunea,intriga,desfasurarea actiunii,punctul culminant si deznodamantul), modurile de expunere folosite sunt naratuinea, descrierea, monologul si dialogul si mai poti spune ca in genul epic nu sunt folosite figuri de stil, acestea putand fi inlocuite cu expresii populare.La genul liric poti vorbi despre figuri de stil(epitet, personificare etc.), elemente de prozodie(rima, ritmul si masura metrica).La genul liric, cat si la genul epic poti vorbi la sfarsit despre titlu, cum este alcatuit el si daca este intr-o relatie directa cu textul pe care-ai/poezia pe care o ai.Rolul virgulei poate fi pentru a evidentia faptul ca se face o pauza sau ca este o enumeratie. Punctele de suspensie arata ca exista o ezitare sau ca nu s-a trecut acolo la punctele de suspensie o bucata din text, iar semnul ezclamarii este folosit pentru un indemn, o felicitare, o porunca etc. Sper ca te-am ajutat cu ceva. happy