| fluturas a întrebat:

Maine dau teza la romana si anul acesta avem o profesoara noua si aproape ca nu mai stiu nimic straight face nici macar din ce dam teza nu ne-a zis, care sunteti pe a7a si ati dat teza, din ce ati dat?
si am doua nelamuriri happy
1. Am facut exercitii in clasa si ne-a dat cateva versuri din Calin, file din poveste sa demonstram ca apartine genului liric si ne-a zis ea doua argumente, unul dintre ele versificatia, ca are rima si masura straight face, e bine? ca eu stiam ca un text daca e in versuri poate sa apartina si operei epice
2.Si ne-a mai dat doua strofe din Nunta in codru, G. Cosbuc dupa 10 minute ce s-a gandit ne-o zis ca apartine genului epic laughing si tot asa sa argumentam de ce si ne-a zis ca are doua moduri de expunere straight face e bine?
un text daca are doua moduri de expunere inseamna ca apartine genului epic?
ca in a6a cu cealalta profesoara, niciodata nu ne-a dat argumente de genul, cu doua moduri de expunere si versificatie, de-obicei la cel epic scriam ca are personaje si actiune, iar la cel liric imagini vizuale, auditive, etc. si figuri de stil big grin

Răspuns Câştigător
| Dragotta a răspuns:

Eu la teza am primit din sinonime antonime niste analizari,(nimic teorie)Argumentare gen epic, caracteriza personaj, derivare, familia lexicala si camp lexical, paronime si omonime.conversiune sau schimbarea valori gramaticale.Si cam ata mult nonoc la teza maine ca si eu am teza mane la mate si nu stiu nimic sper sa nu raman corigent

7 răspunsuri:
| fluturas explică:

Tot nu m-am lamurit cu argumentele astea laughing da multumesc happy m-am descurcat, ne-a dat ceva gramatica si caracterizare Lefter Popescuwinking

| AnnaRawrrr a răspuns:

Noua ne va da toata gramatica si o lectie sau doua din cele invatate la literatura.
Deci ar trebui sa inveti tot ce a fost predat pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aunt a7a.
nu am dat teza inca dar te pot ajuta cu invatatul(mie mi-a dat pregatirea deja)
la mine la pregatire era chiar toata materia pe care am facut-o pana acum... tipuri de propoziti vb, vocabular,(sunete diftong triftong), omonime, paronime, antonime absolut tot.
1. eu inca nu am facut genul liric. dar am facut cel epic si daca ma gandesc mai bine este corect ce a zis profa ta.
2. la asta chiar nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teza ii cea mai urata parte din anul scolar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nam

| raizoguard a răspuns:

Nu ea si in clasa a 8 ca trebuie sa intram la liceu