| imariaalexandra a întrebat:

Salut! Am nevoie de un titlu de carte Sci-Fi/Fantasy pentru cadoul de Crăciun al vărului meu (25 de ani). Îi plac foarte mult Glen Cook, Isaac Asimov și Haruki Murakami. Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ok am gasit si autorul si titlul cartii ce am spus, ca nu mai imi aminteam.

Cruciada in Cosmos, asa se numeste cartea in limba romana, scrisa de Poul Anderson, titlul original in egleza The High Crusade.

Pe asta iti garantez ca n-a citit-o laughing daca pe celelalte doua ce am spus in mesajele anterioare lea citit, pe asta, bag mina in foc ca nici na auzit de ea laughing
Cartea este fenomenala, zic eu, iti sta mintea in loc, cea putut coace scriitorul asta.
Poti sa cauti pe wikipedia si sa citesti asa acolo o descriere, sa vezi despre ce este vorba in cartea sau cartile respective, da acolo un rezumat al cartii.

| imariaalexandra explică (pentru relian):

Mersi mult! Pare interesanta

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta pe internet cu scriitorii respectivi, de regula pe ro.wikipedia.org sau elefant.ro si o sa afli toate titlurile celor 3 scriitori publicate la noi.
Te poti uita si la alti scriitori SF, de ex.Frank Herbert, mai ales ciclul Dune, este la nivelul ciclului Fundatia de I. Asimov si cred ca o sa-i placa.

| imariaalexandra explică (pentru Ioandelasal):

A citit majoritatea cărților autorilor pe care i-am menționat, la fel și Dune. Încercam sa gasesc o carte bună și mai "underground" ca să fiu sigură ca nu a citit-o deja. Voi încerca sa caut prin cărțile lui Herbert. poate găsesc ceva interesant pentru el.

| relian a răspuns:

Orasul si Stelele de Arthur C. Clarke.Mie mi-a placut foarte mult. Daca nu a citit-o, pe asta caut-o. Titlul original The City and the Stars.
Sigur pe asta n-a citit-o, o sal dea gata laughing
Dca ii plac SF-urile, nu o sa o lase din mina pana nu o termina, foarte buna cartea asta. Eu nu vad ce vad unia la Dune laughing dar na fiecare cu cel doare.Cea mai buna din toate, este Fundatia de Asimov, alta carte mai buna ca aia eu nu am citit, e o capodopera.

| relian a răspuns:

Ok voiam sa iti sugerez o carte, care sigur n-a citit-o, cel putin asa cred, multi pe care i-am intrebat, au spus ca nu au auzit de ea, dar nu mai stiam cum se numeste si nici de cine a fost scrisa.

Asa ca am spus sa intrebi daca a citit Orasul si Stelele.

Acum mi-am adus aminte despre caretea asta, mai era inca una, micuta, dar aia sigur nu imi amintesc decat actiunea.O sa incerc s-a aflu cine o scris-o si titlul ei, acum iti dau pe asta, o carte foarte foarte interesanta, foarte buna, dupa parerea mea.

Cartea se numeste Nightfall iar in romana o gaseste ca CADEREA NOPTII, scrisa de Isac Asimov si Robert Silverberg.

Uite ca am spus doua carti, daca pe cea de Clark o citit-o, pe asta sigur n-a avut ocazie si este nemaipomenit de interesanta si la fel, nu poti sa stai sa astepti, stai ca mai citesc si altadata, foarte buna.

Revin daca pot gasi titlul celeilante, aia e bestiala laughing