| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema pe care incerc sa o rezolv de mult timp si nu prea reusesc. Aceasta problema este cea a cititului cu greseli si cu o viteza mica-medie de citire. (in functie de dificultatea cuvintelor). De exemplu, o pagina dintr o carte de dimensiuni normale ( medii), care nu are dialoguri sau spatii libere pe pagina, ( toata paginaeste plina cu text, o citesc cam in 3 minute. Este destul de mult dupa parerea mea. Exista alta solutie in afara de exercitiu de citire des? Daca nu, cam cate pagini ar fi indicat sa citesc pe zi pentru a rezolva aceasta problema intr un timp cat mai scurt? Cam cat timp ar dura sa ajung la un nivel de citire avansat pentru cei de varsta mea (17) ani. Dupa parerea mea citesc ca u copil de maxim 14-15 ani. Va rog frumos sa ma ajutati sa rezolv aceasta problema cu un raspuns bun!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu citesc o astfel de pagina in aproape 10 minute. Si cred ca citesc repede. Sotul meu, care citeste mai lent, o citeste in 12-15 minute. Sigur, nu fac nici o greseala si retin mult din ce scrie acolo.
Nu exista norme cat sa citesti pe zi. Un minim este 20 de pagini (asta strict pentru intretinere). Daca vrei sa iti imbunatatesti citititul (de corectitudine, fiindca viteza ta este probabil un record mondial) incearca sa depasesti in fiecare zi 100 de pagini. E important mai ales sa citesti in fiecare zi.

| SpecterEV a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc de raspuns, dar eu nu ma refeream la o pagina A4. Vorvesc despre o pagina de carte mica-medie ( cum mai sunt manualele pe la scoala)

| SatanicBear a răspuns (pentru Brigaela):

10-15 minute? O si traduceti, sau cum? laughing

| Brigaela a răspuns (pentru SpecterEV):

Nu exista nici o solutie decat exercitiul.

| Brigaela a răspuns (pentru SatanicBear):

Nu, doar o inteleg.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cu cat vei citi mai mult cu atat viteza ti se va imbunatati. Insa la un moment dat vei atinge o limita, in sensul ca nu vei putea sa citesti o pagina in 10 secunde si sa retii tot. Evident am facut o exagerare. Banuisc ca nu vrei acum sa te duci la concursuri de genul asta. Dar sfatul meu ar fi sa te axezi mai mult pe inelegerea cartii, decat pe timpul de citire.

Insa depinde foarte mult si de limbaj. Unele carti pur si simplu au limbajul mai greu. Unele carti desi au pagini de text fara dialog, sunt mai usoare decat altele. Apoi depinde de subiect, de dimensiunea literelor etc. Chiar nu este un anume timp de citire general valabil pentru ca depinde de foarte multe lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

citind des rezolvi problema asta, e nevoie doar de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeşti zi de zi.
În fiecare zi citeşti cu 2-3 pagini mai mult decât ziua precedentă.
Poţi să te şi cronometrezi.