| shawormawithcocaine a întrebat:

Cum e corect sa scrii de mana din punct de vedere caligrafic? Inclinat spre stanga sau spre dreapta? Eu scriu spre stanga dar toata lumea scrie invers si daca incerc sa scriu spre dreapta scriu urat si ma chinui? Voi ce ziceti, cum credeti sau stiti ca se scrie corect?

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu cred ca are importanta in ce parte e inclinat scrisul, e important sa fie citet.
Mai sunt persoane care scriu inclinat spre stanga, mi se pare asa, usor arhaic, caligrafie de manuscris din secolul XIX happy dar e dragut.
Eu scriu perfect perpendicular si citet.

| a852 a răspuns:

Salut!
Nu există un mod „corect" de a scrie, din punct de vedere caligrafic.
La teze, teste, examene nu eşti depunctat dacă scrii astfel.
Într-adevăr, majoritatea celor care scriu înclinat scriu spre dreapta, însă nu ţi-aş putea spune de ce. Şi când lucrezi în Word literele sunt înclinate spre dreapta, dar nu şi spre stânga. Probabil că alegerea scrisului e în funcţie de cât de uşor/repede/frumos scrie fiecare.

| Denis539 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, sunt cam confuz, imi tot da cu virgulalaughing