| Junseng a întrebat:

Cum vi se pare lecturarea operei "Mandrie si prejudecata"?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu știu eu sincer n-am înțeles niciodată hype-ul cu ea, mi se pare foarte banală și chiar ușor plictisitoare. Nu se întâmplă mai nimic, acțiune basic, nici dialogurile nu sunt cine știe ce comoară literară, personajele sunt făinuț conturate da cam atât.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai intai ca nu e opera, ci roman. In al doilea rand...ce intrebare e asta? Citesti, ca tot romanul, de la stanga la dreapta, incepand cu prima pagina. Ce-i asa de complicat?
Bine...romanul e de o naivitate ingrozitoare dar, tinand cont ca actiunea se petrece cam prin epoca victoriana, ce pretentii poti sa ai?

| comyne a răspuns (pentru ardnaxur1961):

De fapt este opera. Din moment ce romanul este specie a genului epic asta inseamna ca poate fi numit si opera epica. Plus ca o opera este o creatie literara, iar autoarea o creat un univers fictional original.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru comyne):

Ok...de acord cu explicatia ta. Cu un amendament. Cand spui "opera" si nu te referi la Traviata, te gandesti la o scriere absolut exceptionala si de referinta pentru gen. Daca botezi "opera" orice chestie scrisa de vreun ciudat, cuvantul isi pierde semnificatia.
In fond, si "Suge-o, Ramona" e un roman, specie a genului epic. Mi se pare, insa, absolut absurd sa numesti maculatura aia "opera".

| Horus35 a răspuns:

Citești tot romanul si fa-ți propria părere. Este o operă literară ce transmite mesaje puternice din care ai putea să înveți. Pe scurt (pentru că n-am chef și nu vreau să-ți stric lectura) mie mi-a plăcut mult.

| Docmiau a răspuns:

Boring