| Junseng a întrebat:

Cum vi se pare lecturarea operei "Mandrie si prejudecata"?

6 răspunsuri:
| Docmiau a răspuns:

Boring

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai intai ca nu e opera, ci roman. In al doilea rand...ce intrebare e asta? Citesti, ca tot romanul, de la stanga la dreapta, incepand cu prima pagina. Ce-i asa de complicat?
Bine...romanul e de o naivitate ingrozitoare dar, tinand cont ca actiunea se petrece cam prin epoca victoriana, ce pretentii poti sa ai?

| Adry05 a răspuns:

Nu știu eu sincer n-am înțeles niciodată hype-ul cu ea, mi se pare foarte banală și chiar ușor plictisitoare. Nu se întâmplă mai nimic, acțiune basic, nici dialogurile nu sunt cine știe ce comoară literară, personajele sunt făinuț conturate da cam atât.

| Horus35 a răspuns:

Citești tot romanul si fa-ți propria părere. Este o operă literară ce transmite mesaje puternice din care ai putea să înveți. Pe scurt (pentru că n-am chef și nu vreau să-ți stric lectura) mie mi-a plăcut mult.

| comyne a răspuns (pentru ardnaxur1961):

De fapt este opera. Din moment ce romanul este specie a genului epic asta inseamna ca poate fi numit si opera epica. Plus ca o opera este o creatie literara, iar autoarea o creat un univers fictional original.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru comyne):

Ok...de acord cu explicatia ta. Cu un amendament. Cand spui "opera" si nu te referi la Traviata, te gandesti la o scriere absolut exceptionala si de referinta pentru gen. Daca botezi "opera" orice chestie scrisa de vreun ciudat, cuvantul isi pierde semnificatia.
In fond, si "Suge-o, Ramona" e un roman, specie a genului epic. Mi se pare, insa, absolut absurd sa numesti maculatura aia "opera".