| nelu78 a întrebat:

Pentru a scrie un roman, povestea trebuie sa fie inspirata din fapte reale? Sau e ok sa fie totul in imaginatia mea?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate fi și așa și așa, și combinație. Scrie tu bine și convingător. Să te gândești pentru cine scrii, copii, adolecenți, adulți, deștepți, proști. Tu când scrii, povestești ceva cititorului, care te ascultă.
Dacă scrii prostii, neatrăgător, nu te citește nimeni. Până la roman, scrie nuvele scurte, că într-un fel e mai ușor. Și îți faci un blog și le publici. Și vezi dacă le citește cineva. Și citește mult, tu, literatură bună, că așa înveți meseria. Și scrie zilnic, bine, rău, 1000 de cuvinte pe zi. Sunt și cursuri pentru scritori în limba engleză pe Internet.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poate sa fie si imaginara, dar de regula sa fie si verosimila.

| Tepi a răspuns:

O poti scrie cum doresti tu, conteaza doar sa fie buna.
Iti recomand cartea " Misterul regelui " scrisa de marele scriitor STEPHEN KING. Cartea iti explica cum sa scrii mai bine.