| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Salut, TPU! Aceasta intrebare este pentru cei care au citit seria Dune! Ce parere aveti despre Paul Atreides? Il considerati un personaj negativ asa cum il considera multi, care il compara chiar cu Hitler? Eu nu, si voi spune si de ce:chiar daca jihadurile au fost date in numele sau, el era impotriva acestora, el nu voia ca acestea sa aiba loc! Ba chiar le-a reprosat fremenilor in cartea a treia cand era Propovaduitorul spunand ca au comis atrocitati in numele sau! Mie mi se pare ca este un erou esuat, sfasiat, nicidecum personaj negativ.El nu are cum sa fie ca Hitler pentru ca nu a vrut ca ceea ce s-a intamplat sa se intample!

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Nu prea ai inteles nimic din carte, doar considerand-ul personaj negativ denota faptul ca nu ai inteles, la fel si ailalti care au spus asta

intreaga carte se invarte in jurul faptului ca el stia SIGUR ca se va face jihad in numele lui si a facut tot ce a putut sa il evite, inclusiv faptul ca nici nu se putea sinucide, pentru ca asa ar fi aparut Kwisatz Haderach, care era insasi motivul pentru jihad

iar comparatia cu Hitler e ABSOLUT ABERANTA, Hitler a fost un drogat si un descreierat (no sheet, chiar primea doza zilnica de droguri de la "doctorul" lui personal), Paul e un personaj FOARTE inteligent, FOARTE bine educat si cu o constiinta de FOARTE inalt nivel

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Brizbriz):

Pai nu eu zic ca este personaj negativ, altii spun asta! Eu am aceeasi parere ca tine!

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Am citit demul, chiar cand a aparut cartea. Dune mi-a placut. Restul, e umplutura asa cum obisnuiesc scriitorii americani.
Dar cine a tras concluzia ca Paul Atreides este un personaj negativ, nu a inteles nimic din ce a citit!