| Okkultist a întrebat:

am scris o poezie cand aveam 6 ani, a fost prima mea poezie. Vreau sa-mi ziceti ce parere aveti, dar sa tineti cont, eram mic laughing. Nu este cine stie ce, doar asa niste pareri, conteaza sa fie sincere, nu am adaptato desi are multe greseli.
Am gasit-o ieri cand faceam curat prin birou...
Dau funda, ty happy

Noaptea aceeasta contempland
Luna intre nori...
Aburi din morminte.
Imi aduceau aminte
Dorinte si neputinte
Sfasaietoare, taietoare
Pe venele si a mea piele
Curgand sangele usturator vanturiilor
Furator de glas si soapte
Starc cenusiu de noapte
Fluturii mizerii ai iubirii
Peste mine zburau fumurii ei negrii
Demonii uitarii
In fata mea demonul umbra era. Spirit cutreiera vesnic, nemuritoare penumbra inconjuratoare.
Tipate de durere din cimitir ieseau
Mortii plini de viermi dormeau
Spre a lor viata eterna tanjeauu...
Ochiul corbului centrul iadului privea
Eu murind in suferinta
Ascund zambind durerea
Pe al meu corp umbrele serpuiau
Toti diavolii decesul meu asteptau
Negru in fata ochiilor vazand
Surazand spre putere moarte si chin
Pasind in vesnica noapte
Cuprind plin de ura
Vesnica negrului toata
cerului soapta,.,

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Excelente, mai ales ca zici de 6 ani. Ai reusit sa publici ceva? Nu de alta, dar ar fi pacat sa nu o faci, mai ales ca sint atitea platforme online care iti permit asta cu un efort financiar zero sau minimal.

| Okkultist explică (pentru KodrutZ):

Multumescwinking Da, era de ajuns sa ma gandesc la sunetul pianului sau a viorii laughing Tatal meu imi canta la pian, poate asta m-a ajutat laughing TY

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nici cel mai tembel dintre nebunii de la Mărcuța nu ar putea crede că la vîrsta de 6 ani cineva poate scrie un asemenea cearșaf de poem.
Un copil de 6 ani nu știe încă să scrie( oricît de precoce ar fi el) și nu are în vocabularul său curent o serie de cuvinte precum unele din acest text.
Faptul că tu le-ai scris în ultimele 5-6 zile te îndeamnă să bagi în fundul unui naiv copil de 6 ani o asemenea „capodoperă" care pe tine, la vîrsta de poate 14 - 15 ani, te-ar dezonora, desigur.
La fel și cea care urmează.
Învață mai întîi să scrii românește!
Sănătate!

| Okkultist explică (pentru corolav):

Frate, tatal meu citea romane la 4 ani. Are 3 doctorate. 60 de ani in prezent. Tatal lui a avut 4 clase si stia matematica la perfectie, deoarece tatal lui bunicamiu era profesor de matematica. Bunicamiu avand o firma si nu a mai invatat, de fapt nu sa mai dus la scoala. Iat taicamiu a invatat sa scrie la varsta de 4 ani, dupa ziare. Nu te mint, nu aveam de ce sa fac lucrul aceesta. Am si in prezent cateva poezi. Citesc, chiar am mai citit in ultimul timp. Ma pasionat egiptologia, practic sunt mai mult de 300 de semne, ca litere si semnificati. Fac yoga de la 6 ani, si am inceput cu teoria, pe vremea aceea in anul 2 de yoga am inceput cu sanscrita, desi nu mi-a placut foarte mult. Am avut un profesor care m-am atasat de el, si practic il iubesc, cand terminam cursuriile ramaneam cu el si vorbeam diverse lucruri, imi canta la vioara. La 6 ani jumatate l-am scris, am citit romanul insula misterioasa daca tin bine minte. Nu mai zic ca multi se mirau ca stiu tabla multirii la varsta aceea, stai nu stiam ce zic, am invatat-o mecanic laughing Nu avea de ce sa te mint, si sa debitez asa. In prezent ma ocup cu studierea religiei egiptene antice, deci sunt de aceea religie, sunt pagan cum numesc crestinii. Din studierea imnuriilor de adorare a zeiilor, imi implic 20 de minute zilnic sa filosofez asupra lor, le scriu si le recitesc. Trimitemi mesaj si eu iti dau messul unui copil de 7 ani care iti scrie poezi si stie si sa vorbeasca cu tine, si normal sa scrie. Sa scrii si sa citesti inveti la 6 ani in clasa 1-a. Eu am invatat pe la 5 ani, cand ma uitam prin biblioteca lui taicamiu, ma uitam la tot felul de carti de geografie, magie, medicina, matematica si nu intelegeam ce este, normal. Si l0am intrebat cum se citeste si am inceput cu abcdefg, 4 zile pe saptamana acordam in sublinierea astora pe diferite carti cu creionul. Dupa am invatat sa le pronunt, si tot asa. Nu mai zic ca-mi citea povesti cand eram mic si din cand in cand in cand imi arata la sfarsitul povestii literele si pronuntia lor. Eu abia in clasa a-2-a am invatat sa-l pronunt pe r si zz/ Daca vrei imi trimiti mesaj si-ti dau un id a unui amic care are 7 ani, sa vezi ca face poeziwinking. Mie nu mi-se pare capodobera avand in vedere ca intr-un roman aveam atatea cuvinte si expresii.

| Okkultist explică (pentru corolav):

Si cu scrisul, am o tastatura foarte complicata. Joc world of warcraft si-mi trebuie sa fac mai multe chestii de-o data. Iti garantez ca oricine ar scrie pe ea foarte greu, e gen patrata. Am si degetele mari happy si nu am de gand sa stau 10 minute la o propozitie scriind corect, nu dau examen sau test la gramatica si literatura. Asa ca pe mess, facebook, scriu cu prescurtari. Da gresit, dar nu scriu asa si la scoala, ca altfel cred si ca eram repetent. Poezia in sine are greseli, am schimbat-o putin, dar este aceeiasi

| Okkultist explică (pentru corolav):

Si, sunt atatia copii care scriu poezi cu buburuze si alte chesti. Pe mine ma fascinat de mic religiile vechi, sau chestiile cu magi, mitologie s.a.m.d cu ceva timp in urma chiar m-am interesat de hinduism, budism, catolicism, crestinism, kemetism, si alte religii antice... chaiar si satanismul traditional, luciferianismul, si printre ele acel asa zis spiritual. Oricum nu sunt satanist, in esenta nu inteleg de ce zici ca era greu pentru un copil de 6 ani sa scrie aceea poezie, este chestia sa aiba putina logica si sa rimeze laughing Eu ma simt foarte bine ca ai scris ce ai scris sus, ineamna ca intr-adevar posibil sunt eu special laughing dar cred ca este rezultatul covintelor care se termina in aceeleasi litere, sa formeze rimawinking

| Pricked a răspuns (pentru Okkultist):

Incerci atat de mult sa demonstrezi ca esti special, incat uiti ca gramatica ta e varza. Chiar imi pare rau pentru tine. happy

| Okkultist explică (pentru Pricked):

C? Cine dracu vrea sa demonstreze asta? Am Tastatura Gaming Thermaltake Tt eSPORTS MEKA G-Unit USB. Daca tu esti in stare sa scrii pe ea eu ma fac popa musulman. Sincer parerea dupa TPU chiar NU ma intereseaza. Sunt pur si simplu niste poezi mici care le-ar face orice copil care a invatat sa scrie, majoritatea stiu f multe poezi. Daca eram varza la gramatica poate ramaneam repetent nu crezi... pf. Oricum e veche intrebarea deci, nua stept raspuns ca ma ingreunezi la mailuri. Fie cum crezi tu. O zi frumoasa

| Pricked a răspuns (pentru Okkultist):

Nu-mi spune că din cauza tastaturii faci dezacorduri.

I'm don't buying it, bro. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar l-ai scris la 6 ani?
Daca da azi inseamna ca poti devenii poet cu acte in regula!
Impresionant!

| Okkultist explică:

Si alta. Asta e micuta.
In noaptea neagra ca smoala
El se trezea
Pe cer umbrele spiritelor vedea.
Se mira, plangea, simtea,
Intelegereaa simturiilor contempla.

Pe potecile de safir
Petale negre de trandafir presarate
Pierdute in vesniciile umbrelor uitate
De elele ingenunchiate, pe veci culcate
P.s nu sunt luate dupa net, pur si simplu scriam cand eram mic, ca multi nu m-au crezut. Primul roman a fost la 5 ani, asa ca am avut de unde sa ma inspir. tongue