| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! De ceva timp, am obiceiul, ca în timp ce citesc o carte, să îmi și imaginez acțiunea. De exemplu, dacă zice:,, Cei doi au căzut de acord", îmi imaginez doi oameni dând mâna. Din păcate, găsesc și mulți termeni necunoscuți, iar căutarea definițiilor acestora, m-ar face să pierd timp. O altă problemă, e că îmi imaginez și chestii care nu prea pot fi reprezentate, gen:,, I-a impus niște condiții", și îmi imaginez condițiile ca fiind:
1.
2.
3.
etc.
În ceea ce privește ultima parte, cred că o duc la extrem.
Credeți că ar fi mai bine să citesc cărțile, fără să-mi imaginez acțiunea, și să-mi rămână în minte, ce pot reține, citind doar o dată?
Voi cum procedați?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad ce e rău să vizualizezi ce citești...

| Sachiroo explică (pentru suntserios):

Faptul că o duc la extrem. Adică încerc să-mi imaginez cuvinte vagi.

| darrio2007 a răspuns:

Este ceva normal. Vizualizezi mental ceea ce citesti. Asta este plăcerea in citirea unei carti.
La unele te pui si in pielea personajului.

| Sachiroo explică (pentru darrio2007):

Dar asta mă încetinește să termin de citit cartea.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sachiroo):

Te grabeste cineva? O carte daca nu o citesti cu placere, mai bine nu o mai citesti.

| sabin89 a răspuns:

Nimic nu e bine să fie dus la extrem. Ce e prea mult strică. Ca în orice domeniu, și în acest caz trebuie să păstrăm limite rezonabile.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai e bine că ai imaginație, te ajuta pe viitor pentru a-ți întipări mai ușor informația

| ALM2000RO a răspuns:

Obiceiul tău (de a vizualiza ceea ce citești) este foarte bun din punctul meu de vedere, și eu fac la fel. happy
Felicitări că citești! happy A ajuns să fie un obicei atât de rar printre adolescenții de azi...

| BobTheCat a răspuns:

In niciun caz! Chiar daca iti ia un pic mai mult, cred ca este mult mai ok sa te bucuri de carte decat sa o frunzaresti. Nu te ingrijora, nu esti singura/singurul care vizualizeaza actiunea happy