| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Mâine dau test de lectură din "Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război". Aș dori să îmi puneți cât mai multe întrebări, la care să veniți și cu răspunsul. Aș prefera să îmi puneți întrebări, dacă ați citit romanul, pentru a găsi ceva original în întrebările voastre, comparativ cu ce găsesc pe net.
Dacă îmi trimiteți link-ul la un site, măcar să nu fie ChatGPT sau Google Bard, că le-am accesat deja.
A făcut parte din lista de lecturi pentru vacanța de vară. L-am citit la sfârșitul lui august, dar profesoara mea, s-a trezit să ne dea test abia acum, la sfârșitul lui noiembrie și nu mai am chef să-l citesc încă o dată.

14 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă nu mai știi ce ai citit e clar cum ai citit laughing

| Sachiroo explică (pentru Catrice):

E clar că am citit acum 3 luni. Nu mai știu așa de multe ca în zilele respective, dar mai știu câte ceva.

| johnnny123 a răspuns:

"Aș dori să îmi puneți cât mai multe întrebări, la care să veniți și cu răspunsul."

Cum vine asta, îți punem ție întrebările, dar răspundem noi?

| Sachiroo explică (pentru johnnny123):

Da, poate la test primesc măcar o întrebare, dintre cele puse de voi.

| johnnny123 a răspuns (pentru Sachiroo):

Nu, n-ai înțeles ce te-am întrebat.

Eu te-am întrebat cum vine aia "să-ți punem întrebări" dacă vrei ca tot noi să răspundem la ele. În ce sens ți le punem ție?

| Sachiroo explică (pentru johnnny123):

Ideea era că marți trebuia să dau test de lectură din cartea asta. Am dat. Și, mă gândeam, că poate îmi puteți pune voi întrebări, pe care nu le găsesc pe net, că poate pică la test, și ar fi bine să fiu mai bine pregătit. Am cerut să îmi și răspundeți la ele, pentru a evita riscul de a nu ști răspunsul la întrebări, nici din amintiri, nici să-l găsesc pe net, și totodată, să mi le dea la test. Măcar pe una dintre ele.

| Hyperion7 a răspuns:

E cam ciudat ce ne ceri, in contextul in care ai citit cartea..sau nu ai citit ohappy?

| Sachiroo explică (pentru Hyperion7):

Am citit-o acum 3 luni. Ce să mai știu de atunci?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Sachiroo):

Îți poti da un refresh urmărind filmul (nu are chiar toate detaliile, dar tot te ajuta)
https://youtu.be/wSiWtG-urg0?si=gdhOA-Vs-YoOSGB

Bafta!

| J0B0MAT a răspuns (pentru Sachiroo):

Eu am citit-o acum vreo 10 ani și încă îmi aduc aminte și cum descria scene din război și câteva citate care mi s-au părut mișto.Cum ai citit-o tu, personajele și un mic rezumat știi?

| Sachiroo explică (pentru J0B0MAT):

Rezumat, da. Acum 10 ani, și încă mai reții multe? Probabil a fost foarte interesantă cartea pentru tine.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Sachiroo):

În materie de cărți românești, asta e una dintre cele mai bune, după părerea mea.Dar rețin din toate cărțile pe care le-am citit, chiar dacă nu mi-au plăcut, contează cât de atent ești când citești.De exemplu Ion, citit tot cam atunci, nu mi-a plăcut deloc, dar știu și acum despre ce e vorba.
Fii mai atent/ă la ceea ce citești.Acum poți doar să citești rezumatul de pe net și poate așa îți amintești mai multe detalii.

| VoidEternal a răspuns:

Bafta la test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se termina cartea? Asta trebuie sa știi!