| Florin91xFLR a întrebat:

Salut, vreau si eu sa aflu cum se face media la romana, am 4 4 6 si 4 in teza. Dau funda.
NU INJURATI!

Răspuns Câştigător
| Vicentiu_Trifan_1997 a răspuns:

Florin,fii atent deci...iti faci media cu notele de exemplu:4+4+6=14
14:3=4,66666 adica 5
si acum faci 5x3+4(nota de la teza)=19 si acum imparti la 4.
19:4=4,75(Media)
Sper ca te-am ajutatwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vicentiu_Trifan_1997):

Media la oral singura nu se rotunjeste ...media dupa ce ai adunat-o cu teza se rotunjeste dragule

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorba aia "Salut, ca buna esti deja"doar ca nu esti fata ca sa ti-o pit spune.
Deci 4 + 4 +6 =14
14÷3=4,66667
4,66667×3 +4×1=18.00001 ÷4=4,5 adica iti iese media 5 fiindca se rotunjeste
In concluzie treci clasa, ai motiv sa te bucuri laughing
Sper ca am ajutat

| Deliiiia a răspuns:

Iti va iesi 4, 49, dar nu se rotunjeste in mod normal, depinde de profesor, discuta daca ti-ar mai trebui o nota. Daca iei un 10 ti-ar iesi 6.

| marianflorinn a răspuns:

Inseamna ca nici la mate nu stai prea bine laughing

| Idontcare11 a răspuns:

Iti iese 4, 5. Aduni toate notele le imparti la cate sunt le inmultesti cu trei aduni teza apoi le imparti la 4.

| Florin91xFLR explică:

Va multumesc tuturor de raspunsuri!