| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Ce cărți thriller ați citit și v-au plăcut? Eu nu eram mare fana a acestui gen, doar că am citit câteva și mi-au plăcut și as vrea sa mai incerc și atele.

15 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bad Samaritan (Robert Barnard), Death in a Cold Climate (Robert Barnard), Camerista (Nita Prose)
Și orice roman scris de Xavier de Montepin (ex. Misterul din cavou, Lumina din amurg etc)

Poți alege de aici:
https://www.litera.ro/carti/fictiune/thriller-suspans-detectiv

Sunt unele cărți de suspans pe care le poți găsi si in format pdf. Dacă iti place să citesti online, nu in format clasic, e fain să îți iei un e-book. E super! :)

| Erin28 explică (pentru floresdemayo):

Îmi place să citesc online, citesc pe tableta momentan, dar as vrea sa îmi iau un kindle. Sper sa îmi placă aceste cărți. Numai după titlu și suna bine.

| VoidEternal a răspuns (pentru Erin28):

Daca nu citești in engleza îți iei kindle degeaba. Editurile din Romania securizeaza cărțile cu Adobe DRM, deci folosesc formatul EPUB sau secure PDF care nu e compatibil cu kindle-ul. Trebuie ceva pe care sa poți instala Adobe digital edition și pe care să-l poți autoriza cu un cont Adobe cum sunt pocketbook-urile.

Daca nu ai deja, fa-ti cont de Goodreads, acolo comunitatea de cititori e foarte mare și în general te poți baza pe media generală a unei cărți.

| Erin28 explică (pentru VoidEternal):

Am goodreads. Ba da, citesc in engleza. Gasesc foarte multe carti, care la noi nu sunt traduse.

| VoidEternal a răspuns:

Mai recent Stephen King a cam renunțat la horror și se axează pe thrillere. Deci nu dai gres cu cărțile lui mai recente cum ar fi Străinul sau trilogia Bill Hodges.

Mie mi-au plăcut și Obiecte ascuțite și Pacienta tăcută.

| Erin28 explică (pentru VoidEternal):

Am citit Pacienta tacuta si oboecte ascutite, dar de la Stephen king nu an citit decat It, varianta cu doua volume, si Cimitirul animalelor.

| VoidEternal a răspuns (pentru Erin28):

Poți încerca și JFK. Mie mi-a plăcut foarte mult, dar eu sunt fan SK, am citit cred, mai bine de 30 de cărți scrie de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele ale lui Edgar Wallace.

| Editocroci a răspuns:

Poți întreba la o bibliotecă sau poți căuta pe net.

| Erin28 explică (pentru Editocroci):

Am făcut o listă cu câteva cărți thriller, ina mereu mă las păcălită de recenziile de pe net, și mereu ajung sa regret că mi-am pierdut timpul. Unele cărți sunt supraapreciate, iar altele, deși sunt mai puțin cunoscute, sunt foarte bune. De aceea, mă gândeam că poate îmi dați voi câteva titluri care v-au plăcut.

| Editocroci a răspuns (pentru Erin28):

Nu am citit cărți thriller pentru că nu-mi plac.

| Erin28 explică (pentru Editocroci):

Atunci ce îți place? Daca ai câteva titluri interesante, eu citesc orice, daca îmi place și subiectul. Mai e o săptămână și scap și eu de bac, și apoi pot sa citesc mai mult. Așa că îmi caut câteva titluri interesante.

| Editocroci a răspuns (pentru Erin28):

Citesc şi ziare, reviste, nu doar cărți. Îmi plac cărțile de dezvoltare personală.
Uite de exemplu un best seller: Gabor Mate - Când corpul spune nu.

| DieInBeautifulStars a răspuns:

"Omul de castane" e una din cărțile mele preferate din genul thriller. "Fata anonimă" nu prea e o lectură cunoscută, însă după ce am terminat-o, mi-am dorit să citesc mai mult thrillerr și... chiar s-a jucat cu mintea mea. Mi-a mai plăcut și "Suflete pereche", a cărui idee nu am mai întâlnit-o pe nicăieri. Seria "Helen Grace" cred că ar fi în regulă pentru cineva care nu a citit foarte mult thriller, însă mie pe alocuri mi s-a părut previzibilă, un pic repetativă de la un volum la altul.
În cazul în care o să încerci vreo carte din cele menționate de mine mai sus, sper să-ți placă. ^^

| Erin28 explică (pentru DieInBeautifulStars):

Am citit deja "Omul de castane", mi-a plăcut mult și o să încerc și alte cărți de-ale autorului. Însă pe celelalte nu le-am citit, însă îmi par interesant.