| whatever a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog niste titluri de carti in care personajele sa fie adolescenti,dar nu carti precum Amurg, carti bune!

6 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

-Cel mai bogat om al pesterilor
-Salem's Lot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Încearcă întâi La Medeleni, de Ionel Teodoreanu, Corigent la Limba Română de Ion Minulescu, Elevul Dima dintr-a VII-a (de fapt a XI-a, e pe stil vechi!)de Mihail Drumeș, Cișmigiu & Comp. de Grigore Băjenaru și, de ce nu, Cireșarii de Constantin Chiriță.
Ai aici povestite pe scurt două dintre ele http://lecturirecenzate.ro/

| RainOfColors a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin carti bune, asta tine de gusturile fiecaruia. Uite aici o lista cu mai multe carti cu/pentru adolescenti. http://www.elefant.ro/carti/fictiune/literatura-de-divertisment/adolescenti
Sper ca te-am ajutat.

| Elenuca3567 a răspuns:

Viata secreta a albinelor-Sue Monk Kid, De veghe in lanul de secara, Carrie-Stephen King, Enigma Otiliei, Ingerul pazitor- Danielle Steel, Hotul de carti-Markus Zusak etc.

| rosettethedesignerofthemasterpieces a răspuns:

Incearca De veghe in lanul de secara- e extraordinara cartea, este chiar despre un adolescent.
Daca nu citeste Micutele Mincinoase --are mai muklte volume dar e super, la fel si serialul

| AdeSkumpa a răspuns:

Tabara de Louis Sachar