| teut99 a întrebat:

Stie cineva carti de genul : Sabriel/Lirael/Abhorsen de Garth Nix,
Ucenicul/Greseala/Batalia/Blestemul/Sacrificiul Vraciului ori
Trilogia Jocurile Foamei?

Răspuns Câştigător
| DarkJoice a răspuns:

Buna, uite cateva carti:
Academia Vampirilor
Casa Noptii
Cercul secret
Vrajitor si Vrajitoare
Jurnalele Vampirilor
Fortele Raului Absolut
Instrumente mortale
Cartea pierduta a vrajitoarelor
Nu plange sub clar de luna
Uneori sub clar de luna
Evernight
Amurg
Vampirii din Morganville

Nu stiu daca chiar seamana cu cele pe care le-ai citit si enumerat tu, dar sunt niste carti foarte frumosase, fiind atat de dragoste, drama, cat si de aventura, actiune, thriller, horror, si desigur, fantasty.
Mie imi plac foarte mult, spre sa te incante si pe tine.
Sper ca ti-am fost de ajutor! :*

2 răspunsuri:
| WitchMya a răspuns:

1. Jocul Minciunii (3 carti traduse)
2. Micutele mincinoase (3 carti traduse)
3. cartea Magie Dezlantuita
4. cartea Skelig
5. cartea Inima de cerneala
6. cartea Gazda
7. Jurnalele Vampiilor (7 carti scrise se L.J.Smith-restul nu ii apartin)
8. Jurnalele lui Stefan (6 volume)
9. Cercul secret (4 volume)
10. Vampirii sudului (11 volume traduse si 13 volume in total)
11. cartea Cand esti vrajitoare...
12. cartea Cartea pierduta a vrajitoarelor (am auzit ca face parte dintr-o trilogie, fiind primul volum)
13. cartea Atingerea mortii. Povestiri cu Sookie Stachouse
14. cartea Fantomele ne stiu toate secretele
15. cartea Mai las-o moale cu fantomele
16. Jocurile froamei (3 volume)
Despre ele:
-Primele 2 colectii sunt scrise de aceeasi autoare
-Cartile 3, 4 si 5 sunt faine, dar usor copilaroase, simpliste
-Cartea nr. 6 are 700 de pagini
-Colectiile nr. 7 si nr. 9 sunt scrise de aceeasi autoare
-Colectia nr. 8 are autor anonim
-Colectia nr. 10 si cartea nr. 13 au legatura, deoarece Sookie Stachouse este protagonista colectiei
-Cartile nr. 11 si nr. 12 sunt cu vrajitoare
-Cartile nr. 14 si nr. 15 sunt cu fantome
-Cred ca nr. 14 este inclusa in 15 sau incep la fel, au si aceeasti coperta...(nu am citit nr. 15, dar am citit despre ea ca este apreciata)

| darkeyes13 a răspuns:

Pentru trilogia lui Garth Nix iti recomad si "Darul" de Kristin Cashore, au cam acelasi gen de protagoista si decor.
Si nu ar strica sa incerci nici "Eragon" de Christopher Paolini. E foarte frumoasa happy