| anonim_4396 a întrebat:

Sunt singura persoana care crede ca "Suge-o Ramona", "50 shades of Grey" si alte carti similare sunt o bataie de joc la adresa literaturii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andrei Ciobanu-Suceava, stand-up comedy Bucuresti.
N-as cumpara o carte scrisa de ACEL Andrei, cred ca m-as plictisi teribil.Am citit un pic cartea si mi-a adus aminte de moldoveni si umorul unora de pe acolo.
Mie mi se pare un stand-up nereusit, plin de toate cliseele posibile la un scectacol de gen si pe deasupra pus pe hartie.Nu stiu de ce, dar cartea aia cred ca urmareste intens, sa stearga la fund pe cei care frecventeaza toalete literare publice.Stiti, cand intrati intr-o buda rustica si o vedeti pe Sandra Brown infipta in usa baracii... exact!

17 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu știu dacă ''50 shades of Grey'' e atât de rea dar despre ''Suge-o Ramona'' îți dai seama după titlu ce fel de porcărie poate fi și căror cititori li se adresează. Acum ceva timp încerca cineva să îmi explice că acea "operă" este bună, bună de aruncat poate. Eu apreciez sincer munca pe care a depus-o cel care a scris aia, dar nu este o carte care să mă vizeze, clar. Dar aceste lucruri vizează noua generație per ansamblu, și este complet logic că apar. Părerea mea este subiectivă.

| Doub a răspuns:

Nu esti.

| AirănMeidăn a răspuns:

Nu, nu esti

| anonim_4396 explică (pentru AirănMeidăn):

Azi, o colega mi-a spus ca ''O scrisoare pierduta'' e o prostie iar ''Hunger Games'' e o carte foarte buna.Stiu, ''cati nu gandesc asa?'' dar nu ma asteptam deoarece o consideram foarte desteapta pe tipa aia.Si chiar era dar...incep sa am dubii.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar, colega ta avea dreptate. Eminescu e nimic pe langa John Green!
*sarcasm*

| buburutzaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare cu guturile lui, si 50 de umbreeok dar cealata am citit unpic din ea sim-am lasat.

| Alcyon a răspuns:

Sunt niste carti usurele. Desigur, nu poti sa o compari pe Meyer (autoarea romanului Twilight), cu Charlotte Bronte. E o diferenta enorma intre cele doua... Numai ca uneori, oamenii simt nevoia sa mai citeasca si prostioare, pentru a se relaxa. Cateodata esti prea obosit ca sa-ti mai arda sa citesti romane greoaie cum sunt cele ale lui Thomas Mann. Preferi o carte usurica, care sa nu te solicite prea mult dpdv intelectual.

| Gizăz a răspuns:

Mai poţi adăuga destui. Paolo Coelho, Dan Puric, blogul lui Chirilă plus multe altele.

| anonim_4396 explică (pentru Gizăz):

Ai scapat de suspendare? Ma bucur ca te-ai intors. happy

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scăpat.

| Sociopat a răspuns:

Si totusi au mare succes pentru ca au priza la prosti.Ce prosti? Adolescentii.

| Leocerba a răspuns (pentru Sociopat):

Adolescentii? Ma indoiesc. Oricum, cei foarte tineri sunt in curs de a se forma din punct de vedere cultural. Nivelul lor se afla intr-o continua schimbare.
Adevarul este ca genul acesta de literatura este de-a dreptul prizat de catre persoane care au trecut binisor de adolescenta.
Ai vazut ce spune Barometrul de Consum Cultural 2014( analiza statistica a sectorului cultural din Romania?)

| Sociopat a răspuns (pentru Leocerba):

M-am uitat acum.
Prin "adolescenti", ma refeream la persoanele sub 18 ani.Pentru sondajele alea sunt chestionati cei care au peste 18 ani. Ceea ce voiam sa zic este ca vanzarile, la astfel de carti, sunt mari pentru ca sunt prizate nu doar adultilor ci si celor sub 18 ani in mod indirect prin publicitatea pe care adultii care le-au citit o fac, fie ea pozitiva sau negativa.Cand vorbesti de carti precum astea doua nu poti sa faci referire la sondaje de opinie pentru ca tema sexuala a cartii "50 Shades Of Grey" va avea lipici la copii care nu sunt luati in consideare de aceste sondaje.La fel si pentru "Suge-o Ramona" care are lipici la copii prin titlu.
Daca am dat-o in bara cu ce-am zis mai sus, asta e.

| Zaygon a răspuns:

Acum doua saptamani citea o colega din clasa 50 shades si am luat cartea sa o rasfoiesc si aleator deschid la o pagina, incep sa citesc iar urmatoarele urmatoare cuvinte au fost: "ce dracu e cu cartea asta?".
Iar al doilea lucru amuzant este critica "constructiva" (ironic mode) adusa de profa de romana Fluturilor lui Irina Binder.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. mai ales 50 " pentru ca majoritatea femeilor care o citesc au peste 35 de ani. sa zicem ca la suge.o ramona e pentru plictisiti cu varste mai mici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Odata am spus ca Fluturi sau Sub aceeasi stea sunt o porcarie si imediat a sarit una uite postarea

http://www.tpu.ro/......b-acceasi/

| Dmonik a răspuns:

Nu toate cartile fac literatura...mai exista si carti de raftul doi sau trei sau cate rafturi vrei, in jos!happy