| MauriceCorelli a întrebat:

Trebuie sa imi improspateze cineva memoria.

Gasisem in anul trecut, prin decembrie parca, o carte scrisa de un autor sud-american. Nu mai stiu exact nationalitatea lui. Mexican, columbian sau venezuelean, sigur, auzisem la RRA ca il compara cineva cu Marquez. Numele autorului nu-l mai tin minte, incepea cu J cred.

Autorul a venit si in Romania sa-si promoveze cartea, era si pe HotNews un articol despre cartea lui si asa am ajuns pe un link unde era un capitol din acea carte.

Bun pana aici. Personajul principal e un pusti (repet, din Mexic sau Columbia, nu mai tin minte) al carui tata e traficant de droguri, iar cartea reuseste sa amestece foarte bine realitatea cu fictiunea, de nu mai stii care e una si alta. Cartea e scrisa la persoana I, relatata de fiul traficantului de droguri.

Stie vreo cineva autorul si cartea?

Răspuns Câştigător
| MrBadGuy a răspuns:

Cumva Juan Pablo Villalobos, 'Fiesta în bârlog'?

| MauriceCorelli explică (pentru MrBadGuy):

Ala-i, ba! Villalobos, stiam ca are prenume simplu din doua particule. Down The Rabbit Hole. Multumesc mult, cautasem cartea ca un apucat toata saptamana trecuta.

4 răspunsuri:
| xoxolove96 a răspuns:

Nu era joan antonio cebrian?

| MauriceCorelli explică (pentru xoxolove96):

Nu, autorul era nascut dupa 1970, era chiar tinerel pentru unul care sa aiba carti traduse in 20 si de limbi. Iar cartea a fost lansata in 2012.

| xoxolove96 a răspuns (pentru MauriceCorelli):

Scuze, alt autor cu j nu stiu