| andradapopilic a întrebat:

Trec in clasa a8-a si as vrea sa citesc carti care sa ma ajute, dar si sa imi placa, ce as putea citi?

Răspuns Câştigător
| AndreeeaDaniela a răspuns:

Foarte bine ca te interesezi din timp de o lista de lecturi pentru clasa a 8a.
Pai... avand in vedere ca eu trec clasa a 9a, iti pot da o lista cu lecturi suplimentare care te vor ajuta la scoala si care cred ca iti vor placea:
Mara de Ioan Slavici
Morometii de Marin Preda
La medeleni de Ionel Teodoreanu
Ivanhoe de Walter Scott
Batranul si marea de Ernest Hemingway
Ciberiada de Stanislaw Lem
Planeta celor doi sori de Horia Arama(este o nuvela S.F. foarte frumoasa)
Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
Maiteiy de Mircea Eliade
Baltagul de Mihail Sadoveanu(pe asta trebuie neaparat sa il citesti pentru ca se studiaza obligatoriu in clasa a 8a; se face si in liceu)
Budulea Taichii, Scormon-de Ioan Slavici
Adela de Garabet Ibraileanu
La rascruce de vanturi de Emily Bronte
Jane Eyre de Charlotte Bronte
Necunoscuta de la Wildfield Hall de Anne Bronte
Mandrie si prejudeca, Emma, Ratiune si simtire de Jane Austen
*incearca sa citesti romane politiste de Agatha Christie(sunt exceptionale)
*citeste si romane de Rodica Ojog-Brasoveanu(supranumita Agatha Christie a Romaniei)
Crima si pedeapsa de Dostoievski(e una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit)
Pe aripile vantului de Margaret Mitchel
De veghe in lanul de secara de Salinger
Winnetou de Karl May
*citeste romanele cu Sherlock Holmes scrise de Sir Arthur Conan Doyle
P.S:sunt multe carti frumoase care merita citite. Daca mai ai vreo intrebare, sau daca ai nevoie de vreun sfat, vreo parere lasa-mi un mesaj si iti stau la dispozitie.
Pupicikiss

5 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Încearcă Cireșarii de Constantin Chiriță. (are 5 volume)
Sunt sigură că o să-ți placă.
Multă baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''O scrisoare pierduta"-I.L.Caragiale; e comedie dar e ceruta atat in a 8-a cat si la liceu.

| lavi14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu trec pe clasa 9 si nu mi so cerut sa o citesc

| andradapopilic explică (pentru lavi14):

Sa vede ca nu ti-o cerut sa citesti, esti analfabet big grin