| wolder a întrebat:

Vi se pare important cititul?
Credeti ca este o problema ca din ce in ce mai putini citesc?
Care sunt cartile tale preferate?

Am scris parerea mea despre importanta cititului:
http://deearockon.blogspot.ro/2013/01/cititul-este-din-c e-in-ce-mai-ignorat.html

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Eu cred ca cititul este unul dintre cele mai importante lucruri pentru ca prin citit ni se dezvolta nu numai gandirea, ci si modul in care privim viata.
Si pe langa faptul ca sunt atat de multe informatii utilitare intr-o carte, cititulul te poate ajuta sa-ti consumi timpul liber pe care il ai intr-un mod bun, corect.
E o problema mare ca sunt din ce in ce mai putini oameni dornici sa cunoasca universuri ascunse sunt tot mai putini pasionati de citit si mai dornici sa se afunde in tehnologia asta ajunsa asa de departe! Regret tot timpul care si-l pierd unuii din colegii mei si daca as putea, as citi si pentru ei, dar din pacate acest lucru nu e posibil. E destul de greu sa convingi o persoana asupra beneficiilor cititului si asa de usor sa ii arati alte lucruri!

Cartile mele preferate sunt:
Biblia
"Insula misterioasa" de Jules Verne
"Regina Margot" de Alexandre Dumas
"Doi ani de vacanta" de Jules Verne
"Cei trei muschetari" de Alexandre Dumas
"Insula cu elice" de Jules Verne

| Euletitia a răspuns:

Buna! Sunt pasionata de lectura si citesc foarte mult, in jur de un roman pe saptamana(300-400-500 pagini) in timpul scolii si 3-4 romane pe saptamana in vacanta. Consider ca lectura are o importnata deosebita pentru ficafre dintre noi, ne ajuta sa ne dezvoltam vocabularul, sa avem cat mai multe cunostinte, ne modifica viziunea despre viata, iubire, familie, prietenie etc.
Cratile mele preferate sunt:
"Pe aripile avntului"-Margaret Mitchell
"Insula pierduta"_Margaret Mitchell
"Necunoscuta de la Wildfell Halll"- Anne Bornte
"La arscruce e vanturi"-Charlotte Bronte
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Doamna Bovary"-Gustave Flaubert
"Rebecca"-Daphne du Maurier
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham Greene
"Coliba unchiului Tom"_Harriet Beecher-Stowe
"Lorelei"-Ione Teodoreanu
"La Medeeleni"-Ionel Teodoreanu
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Elevul dima dintr-a spatea"-Mihail Drumes

| Katoteshika a răspuns:

Da, este o mare problema...din cauza ca nu mai citim asa cum citeam, ne vom duce rau de tot, nu fom sti sa scriem ceva important, sa citim, sa cunoastem ceva nou... unii oameni se mai plang canu vreau sa ma fac cioban, macelar, etc. asa o sa ajunga tara asta pentru ca putini vor sa cunoasca lucruri noi, prin citit acumulezi multe informatii si poti ajunge departewinking
cartile mele preferate sunt: 10 negri mititei, aventurile lui Habarnam, generala cei mai naspa ani din viata mea, cuore, printul Mio si alutul fermecatbig grinbig grinbig grin

| smileforever2000 a răspuns:

Da, mi se pare important cititul, deoarece e hrana pentru suflet si minte. Pe mine una ma ajuta sa ies din cotidianul plictisitor din zilele de astazi.
Da este o problema deoarece calculatoarele, televizoarele si alte surse de documentare electronice nu sunt folosite de multi tineri in scop bun, devenind in opinia mea "spalatoare de crieiere". Sunt minora dar am invatat de la cuvantul celor dinaintea noastra ca cea mai frumoasa inventie e cartea mai ales ca fara ea nu se ajungea la usuarea vietii oamenilor prin descoperirea de noi prototipuri. Cum creezi "nou" daca nu stii "vechiul"? De unde s-a stiut in todeauna de vechi? Din carti. Im place tehnologia avansata, chiar ma intriga, dar parera me este ca trebuie sa avem un echilibru caci altfel ramanem fara suflet...
Cartile mele preferate sunt "Romeo si Julieta","Lorelei", "La Medeleni", "Charlie si fabrica de ciocolata", "Piciul", "Vampire Diaries"si...