| BeautifulThings a întrebat:

Voi pe ce va cheltuiti banii? Eu ii dau in mare parte pe carti. Ce ati citit si v-a impresionat? Recomandati-mi ceva! happy

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! In prezent, cei mai multi bani ii cheltui pe haine, pantofi, bijuterii, posete, parfumuri si cosmetice. Imi place mult sa citesc, insa multe carti in biblioteca parintilor si am abonament la doua biblioteci si mai imprumut carti de acolo. Am mai profitat acum vreo 2-3 ani de colectia de carti de la "Adevarul" si am achizionat intr-adevar de acolo foarte multe carti bune. De recomandat, ti-as recomanda urmatoarele:
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Insula"-Margaret Mitchell
'Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
":Qwo vadis''-Sienckiewicz
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher Stowe
''Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
"Maitreyi''-Mircea Eliade
''Panza de paianjen"-Cella Serghi
"David Copperfield"-Charles Dickens
Pe acestea le-am citit si mi-au placut.
TI-as mai putea recomanda si alte carti, care mi-au fost recomandate si mie de alte persoane, dar nu am apucat inca sa le citesc, dar intentionez sa o fac in viitorul apropiat:
"Mandrie si prejudecata"-Jane Austen
"Anna Karenina"-Lev Tolstoi
"Razboi si pace"-Lev Tolstoi
"Rosu si negru"-Stendhal
romanele lui Dostoievski
"invitatie la vals" -Mihail Drumes
Lectura placuta!

"

12 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Înainte îmi mai cumpăram şi eu cărţi de la librăria Humanitas, dar acum au devenit fomişti, şi nu mai găseşti nici oferte, nici cărţi bune la preţuri rezonabile. Prefer să le iau de la bibliotecă.

Îţi recomand "A avea şi a nu avea" de Ernest Hemingway.

| BeautifulThings explică (pentru Woodenpints91):

Incearca pe elefant. ro. Au o gramada de oferte. Fii atenta cand gasesti carti cu reduceri de la 25% in sus. Singurul dezavantaj e ca ajung putin cam tarziu.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru BeautifulThings):

Ştiu site-ul, dar am renunţat demult la sprtul de a-mi cumpăra cărţi de pe internet. Îmi place să răsfoiesc o carte înainte să dau banii pe ea. De pe internet mi-am cumpărat o mulţime de cărţi care nu erau aşa cum scria în descriere, sau cum erau lăudate în recenziile de pe diferite site-uri. Îmi iau o carte de pe net, doar dacă tiu exact ce carte este şi că sunt sigur că vreau s-o citesc. Nu mai merg pe recomandări, că arunc banii aiurea...biblioteca rămâne cea mai convenabilă soluţie, iei cărţi, nu-ţi place, nicio problemă, poţi lua altele fără să dai banii pe ele thinking

| shadovv a răspuns:

Mircea Eliade – Memorii (I)
Mircea Eliade – Memorii (II)
Mircea Eliade – Oceanografie
Mircea Eliade – Sacrul şi profanul
Petre Ţuţea – Între Dumnezeu şi neamul meu
Nicolae Steinhardt – Jurnalul fericirii
Nicolae Steinhardt – Dăruind vei dobândi
Søren Kierkegaard - Sau sau
Eugène Ionesco – Însinguratul
Gabriel Liiceanu – Jurnalul de la Păltiniş
Ludwig Wittgenstein – Tractatus Logico-Philosophicus

Elefant e bun la pret si interfata dar nu gasesti mereu ceea ce vrei.

| missoriginal a răspuns:

Cartile mele,, de suflet'' sunt,, Accidentul'' si,, Orasul cu salcami'' de Mihail Sebastian...si ar mai fi,, Mandrie si prejudecata'',,, Rațiune și simtire'',,, Persuasiune'',,, Emma'' toate de Jane Austen
Lectura placutahappy

| BeautifulThings explică (pentru missoriginal):

Si mie mi-a placut tare mult,, Orasul cu salcami", am de gand sa o recitesc la inceperea scolii.

| anonima1995 a răspuns:

Mircea Eliade - Maitreyi, Lisa Jane Smith - Jurnalele vampirilor, Stephanie Meyer - Amurg.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiAndrei a răspuns:

Eu sunt zgarcit si nu prea cheltuiesc bani, am o biblioteca plina de carti, recomand cartea radio donau nu mai transimte de ion gheorghe pana

| darko13 a răspuns:

Nu stiu pe ce imi cheltui banii, dar stiu ca mi-a placut foarte mult ''zbor deasupra unui cuib de cuci''-ken kessey

| McMihai1993 a răspuns:

Octavian Paler-Calomnii mitologice

| ghrayada a răspuns:

Un veac de singuratate - gabriel garcia marquez