| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carti imi recomandati? Ce carti v-au impresionat?

Răspuns Câştigător
| Nemesis_9263 a răspuns:

"Jar"-Liviu Rebreanu
"Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Ioana"-Anton Holban
"Maidanul de dragoste"-G.M.Zamfirescu

Sau scriitori universali:
"Rosu si negru"-Stendhal
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Mandrie si prejudecata"-Jane Austen
"Idiotul"-Dostoievski...

20 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

J D Salinger-De veghe în lanul de secară, William Golding-Împăratul Muştelor, Ken Kesey-Zbor deasupra unui cuib de cuci, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, Albert Camus-Ciuma, Patrick Suskind-Parfumul, Umberto Eco-Numele trandafirului, Lawrence Durrell-Labirintul întunecat, Ernesto Sabato-Despre eroi şi morminte.Ar fi fost mai simplu dacă specificai vârsta pe care o ai şi ce gen de cărţi îţi plac, aşa ţi-am enumerat câteva din cărţile care au avut impact asupra mea dar oamenii sunt diferiţi, la fel şi gusturile lor...

| Bacemi a răspuns:

Dama cu camelii, Floare Albastra, Piciul.

| AvalohAlyn explică:

Va multumesc din suflet tuturor.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Castelul palarierului, Gran Canaria, Amintiri despre viitor, Socul viitorului, Taina miturilor astrale...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mi-a plăcut foarte mult "La râul Piedra am şezut şi-am plâns" a lui Paulo Coehlo. Am citit-o pe nerăsuflate. Este o poveste de dragoste, dar este o carte care te face să crezi în minuni, care îţi arată că aceste minuni sunt lângă tine, doar că ai uitat să le vezi, să te bucuri de ele. Ţi-o recomand cu cea mai mare căldură.

cami
| cami a răspuns:

Pt sufletul tau, Ciocoii vechi si noi-N. Filiomon, iar pentru timpul liber : Veronika se hotaraste sa moara. P. Coelho

cami
| cami a răspuns:

Ca tot venii vb de "Dama cu camelii"- am citit-o si eu, ca deh, daca ma chema Veronica, n-o mai citeam. Si ce auzeam eu, din stiute-din auzite ca e vb despre o florareasa, care vinde camelii, si pana la urma i-ar fi vandut flori unui print, si acesta s-ar fi indragostit de ea, si s-au casatori, si-au trait fericiti pana la adanci batranete. Total fals. Ce imaginatie bogata aveau prietenii mei laughing care "au citit-o" (chipurile). De-asta iti spun, nu dori sa-ti povesteasca altcineva o carte, ci convinge-te tu, siesi de intamplarile petrecute acolo, si ai sa vezi ca pct tau de vedere e altul, al celorlalti, altul. Si alte carti : Gentiane-Cella Serghi, Love story-Erich Segal, Joc de carti in zori-Arthur Schnitzler.

cami
| cami a răspuns:

Si inca unul (pe asta ti-o recomand cu cel mai mare drag ) : Mie nu mi-e frica, Niccolo Ammaniti, descrie o intamplare care confrunta trairile unor pusti, cu interesele murdare si intolerabile ale unor adulti.

| User a răspuns:

Cartile de joc laughing

| antonia09 a răspuns:

Cel mai bun dintre pamanteni, seria Stapanul Inelelor, Harry Potter, Ciocoii vechi si noi, Diavolul poarta Prada, etc.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Twilight happy

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Seria Amurg e cea mai tare:Xlove struck:X...

| M.madallina a răspuns:

Colectia twilight, robinson crusoe, print si cersetor, pe.coelho si singur pe lume

| I.Love.Football a răspuns:

Cei cinci oameni pe care ii intalnesti in rai - Mitch Albom; Batranul si marea - Ernest Hamingway; Cosmetica dusmanului - Amelie Nothomb

| broscutsaaa a răspuns:

Twilight
New Moon
Eclipse
Breaking Dawn
:X

| smileforme a răspuns:

Iti recomand:
-colectionarul de john fowles

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dama cu camelii

invitatie la vals

scrisoare de dragoste

maitrey

Ion
Dima in clasa a 7asmug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste Gavroche si Cosette de Victo Hugo.Sa ne spui cum a fost!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice de r. dawkins

| cristian2828 a răspuns:

Winnetou de karl may si olimpicul o carte care ma motivat in viata de zi cu zi